Egyre korábban kezdik a szexet a fiatalok

Vágólapra másolva!
Tíz fiatalból kilenc nem védekezett az első szexuális aktusánál, a 15-18 éves korosztály fele pedig rendszeres szexuális életet él - ezt mutatták a Népszabadság csütörtöki számában közölt legutolsó felmérések. A felvilágosítás még ma sem ér el mindenkit.
Vágólapra másolva!

Az évi összes 210 millió terhességből 80 millió a nem kívánt megtermékenyülések száma, a világon évente 20 millió abortuszt végeznek el, és a nem kívánt terhességmegszakítás szövődményeibe 68 ezer nő hal bele. A veszély miatt több nemzetközi szervezet döntött úgy, hogy felvilágosító kampányt indít a nem kívánt terhességek és abortuszok csökkentéséért - olvasható a Népszabadság csütörtöki számában.

Az átfogó program Magyarországon éppen hat éve indult, amikor a szakemberek egészen megdöbbentő számokkal szembesültek: tízből kilenc fiatal nem védekezett az első nemi aktusakor, az évi 57 ezer abortusz 10 százalékát pedig 18 évesnél fiatalabbaknál végezték el. Szőnyi György, a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság főtitkára azt mondta a napilapnak, hogy az akkor kezdett felvilágosító munka hatása ugyan már érezhető, azt azonban nem tudni, mit segített ez a védekezésben.

"Az indulás óta az úgynevezett AHA-program csaknem félmillió gyerekhez jutott el. Hogy ennek eredménye-e, azt nem tudni, de az biztos: mára 46 ezerre csökkent a terhességmegszakítások száma, s ennek már 'csupán' 5,3 százaléka történik a 18 évesnél fiatalabbak körében" - közölte a főtitkár. Igaz, hogy a javulás mellett az elmúlt hat évben lejjebb tolódott a szexuális élet kezdete, a korábbi 17 év helyett, ma már átlagosan 15 és fél éves korukban szerzik első szexuális élményüket a fiatalok. Leginkább a fővárosban gyorsult fel az "élet" -írja a Népszabadság.

A terhességmegszakítások legtöbbje azokban az országokban fordul elő, ahol alig-alig foglalkoznak a szexuális felvilágosítással, ahol a nőknek kevés információjuk van a védekezés lehetőségeiről. Igaz, még a felvilágosultabb Európában sem túl kedvező a helyzet: 5 európai, 15 és 24 év közötti nőből 1 semmilyen módon nem védekezik - mondta Szőnyi. Igaz, azt nem tudni, a fogamzásgátlók évek óta tervezett, s egyelőre szintén csak elképzelésként létező támogatása, esetleg bizonyos korosztályban ingyenessé tétele mit változtatna a helyzeten.

Szőnyi György szerint meglepő módon a legfrissebb kutatások szerint a fiatalok az antibébi-tablettákra nem árérzékenyek: vagyis többségük nem azért dönt a használata mellett, vagy veti el, mert a készítmény túl drága volna.