[origo] itthon
Fideszes daráló vár Tarlósra Budapest élén
László Ferenc|2010. 09. 09., 10:37|Utolsó módosítás:2010. 09. 09., 11:09|Szorult helyzetben készül Budapest irányításának átvételére Tarlós István. Bár Orbán Viktor egyik fontos célkitűzését teljesítheti, a főváros bizonytalan anyagi helyzete miatt egyelőre nem állt be mögé a miniszterelnök, ráadásul a nyakába szakadnak a mostani budapesti vezetés be nem váltott ígéretei is. Tarlóst kompromisszumokra nyitott főnöknek írták le az őt ismerő források, ennek ellenére a Fidesz erős fővárosi emberei közül többen is érdekeltek lehetnek abban, hogy "2014-ig elkopjon".

JÁTSSZ ONLINE!
KORÁBBAN
"Orbán Viktor kulcsfontosságúnak tartja Budapest bevételét, ezért Tarlós erősebb, mint valaha" - mondta az [origo]-nak a miniszterelnök és a Fidesz főpolgármester-jelöltjének viszonyáról egy neve elhallgatását kérő fideszes fővárosi képviselő. Ennek ellenére Tarlós mozgástere korlátozottabb, mint 2006-ban - állította. Erről árulkodik szerinte, hogy akkor még a sajtón keresztül üzente meg a feltételeit Orbánnak, most azonban nem csak a nehéz költségvetési helyzet köti meg a kezét, de a győzelemre esélyes főpolgármester-jelöltet a pártban és a kormányban is többen visszafognák.
Az egykori III. kerületi polgármester 2006 júniusában több tárgyalási forduló után fogadta el Orbán Viktor felkérését a főpolgármester-jelöltségre, 2007-ben pedig több feltételt támasztott, mielőtt elvállalta a vizit- és tandíjas népszavazásra készülő párt kampányának irányítását. Idén nyáron már elmaradt a nyilvánosság előtt zajló alkudozás, a Népszava csütörtöki számában azt írta, nem tartják meg a Tarlós és Orbán között szeptember közepére tervezett tárgyalást sem, igaz, a lap értesülését nem kívánták kommentálni Tarlós munkatársai.
A főpolgármester-jelölt július 31-én, a Magyar Nemzetnek adott interjújában jelentette be, hogy egy, "a főváros jövőjét érintő törvénymódosító-csomagot" készít el elő, melyet heteken belül a parlament elé terjeszt, és bízik benne, hogy a tervezet beépül majd a 2011-es költségvetésbe is.
Az [origo] által megkeresett budapesti fideszes politikusok szerint okkal csúszik a javaslat benyújtása. A párt fővárosi ügyeire rálátó fideszes források szerint a Fidesz budapesti választmánya által június 26-án főpolgármester-jelöltnek megválasztott, de továbbra is pártonkívüli Tarlós arra törekszik, hogy még a kampány alatt - lehetőleg a költségvetési tervezés időszakában - győzze meg elképzeléseiről a miniszterelnököt.
"Mi van a fiókokban"?
"Van köztünk egy egyetértés, egy politikai szövetség nagyon sok kérdésben. Eddig is szabad kezet kaptam, ezután is szabad kezet kapok. Az majd eldől, hogy mennyi segítséget kapunk a kormánytól" - beszélt a múlt hét szerdán Tarlós István a kormány és a főváros viszonyáról a Duna Tv Közbeszéd című műsorában. Pár nappal később viszont elismerte, a végleges számokról még nem állapodtak meg Orbán Viktorral, csak az "alaptervekről", mert nem tudják még, hogy "mi van a fiókokban".
Tarlós az elmúlt hetekben többször jelezte, hogy megválasztása esetén folytatná a 4-es metró építését, viszont az első szakasz költségvetéséből számításai szerint hiányzik közel 100 milliárd forint, melynek pótlását a főpolgármester-jelölt a kormánytól várja. A Magyar Nemzetnek július végén azt mondta, fontosnak tartja az előzetes költségtervek szerint 167 milliárdba kerülő második szakasz megépítését is, még ha a tervezett nyomvonallal nem is ért egyet. Nemcsak az építkezés befejezése, de a júliusban megakadt metrókocsi-beszerzés ügyének megoldása is Tarlósra marad, ami további pénzügyi terheket róhat a következő városvezetésre.

Semjén Zsolt, Orbán Viktor, Tarlós István
A Fidesz támogatásával induló főpolgármester-jelölt korábban többször megígérte, hogy nem fogja emelni a BKV-tarifák árát, ehhez viszont módosítani kell a főváros és Bajnai-kormány között tavasszal született megállapodást, amely az állami támogatás feltételéül szabta a jegyárak emelését. A főpolgármester-jelölt július végén a Magyar Nemzetnek azt mondta, a parlament elé terjesztendő csomagba bekerül majd egy új forrásmegosztási jogszabály, illetve az államháztartási és a helyi adókról szóló törvény módosítása is, ami szerinte kedvezőbb lesz a főváros számára.
Nehezíti ugyanakkor Tarlós helyzetét, hogy az [origo]-nek nyilatkozó, a főpolgármester-jelölt és a kormányfő közötti egyeztetésekre rálátó fideszes parlamenti képviselő szerint "a miniszterelnök az utóbbi időben nemcsak Tarlóssal, mindenkivel szemben távolságtartó lett. Ahogy a kötcsei előadásában és a kormány száznapos tevékenységét értékelő beszédében is utalt rá, elejét akarja venni a kampányígérgetésnek és a költségvetés fellazításának" - mondta. Szerinte még mindig nem dőlt el, hogy a főpolgármester-jelölt javaslatai közül mit fogad be a kormány, ezért a miniszterelnök nem akar beállni Tarlós kampányígéretei mögé.
"Pista tragédiája"
"Kizártnak tartom, hogy a választásokig a BKV vagy a 4-es metró ügyében döntés születne, utána viszont kőkemény kompromisszumok várnak az új főpolgármesterre. Pista nagy tragédiája, hogy a választások után nem a saját kampányígéreteivel fog szembekerülni, hanem a Demszky-éra beruházásainak csúszása miatt kell majd magyarázkodnia" - mondta az [origo]-nak Budapest egyik, neve elhallgatását kérő fideszes polgármestere.
A politikus szerint az Orbán-kabinet nem akarja leállítani a 4-es metró építését, adni fog pénzt legalább az első szakasz befejezésére, de cserében nagyobb beleszólást kér majd a jelenleg önkormányzati cégként működő BKV-ügyeibe. "Ha megvalósul a Tarlós által is szorgalmazott budapesti közlekedési szövetség, akkor biztos, hogy a MÁV, a Volán és a BKV működésének összehangolását nem a fővárosból, hanem a fejlesztési és a gazdasági minisztériumból fogják irányítani" - mondta egy közlekedési kérdésekkel is foglalkozó fővárosi fideszes képviselő.
Egy másik, neve elhallgatását kérő képviselő szerint az új főpolgármesternek nemcsak a nagyberuházásokkal lesznek gondjai, rövid időn belül rendbe kell tennie azokat a közüzemi cégeket, amelyeknél jelenleg is nyomoz a rendőrség - több esetben hűtlen kezelés gyanújával. Tarlós még tavaly bemutatott programjában az szerepel, hogy a közüzemi vállalatokat az átvilágításuk után egy holdingba szervezik, egy interjújában pedig támogatásáról biztosította Horváth Csaba MSZP-s főpolgármester-jelölt javaslatát is a fővárosi egészségügyi intézmények összevonásáról. "Az összevonások rövidtávon mindig pluszforrásokat igényelnek, de a racionalizálást nem lehet tovább halogatni" - mondta egy, a fővárosi közgyűlés városfejlesztési bizottságában dolgozó fideszes politikus.
Egy neve elhallgatását kérő fővárosi fideszes polgármester szerint Tarlósnak legfeljebb a ciklus második felében lesz arra lehetősége, hogy megvalósítsa a tavaly ősszel nyilvánosságra hozott programjában szereplő - a Nyugati pályaudvar környékére tervezett - Múzeum-negyedet, a Petőfi híd és a Lágymányosi híd közé tervezett gyalogoshidat, vagy a korábban általa vezetett Óbudára tervezett Duna-gátat.
Hatásköri viták
Több fővárosi fideszes forrás is megerősítette az [origo]-nak, hogy Tarlós elnapolta a kerületek és a fővárosi önkormányzat viszonyának átrendezéséről szóló tervét. "Nem rendszerezetten és nem nyíltan, de zajlik erről egy vita a polgármesterek között. Pista nyitottabb, mint a kerületek önállóságát rendszeresen bíráló Demszky Gábor, de azért vele is volt konfliktusunk" - mondta az egyik budapesti kerület fideszes polgármestere.
Tarlós és a debreceni polgármester, Kósa Lajos tavaly jelentetett meg egy dokumentumot, amelyben négy lehetséges megoldást vázoltak fel a budapesti közigazgatás átszervezésére, de azt nem jelezték, melyiket tartják a legjobbnak. Az első változat szerint megmaradna a 23 kerület, de elvonnák egyes hatásköreiket a főváros javára, például nem lennének kerületi szabályozási tervek. A második változat, hogy Budán három, Pesten négy-öt kerületet hoznak létre, amelyek megőriznék jogaikat. A harmadik, úgynevezett City-koncepció szerint Budapest belső kerületei olvadnának össze, a külsőket pedig négy-öt kerületbe tömörítenék. A negyedik lehetőség, hogy a 23 kerület önállósága megszűnne, a városrészeket csak elöljárók képviselnék.
"Akárhogy is lesz, egyik verziót sem lehet érdeksérelmek nélkül keresztülverni. Nemcsak a független vagy ellenzéki, de a fideszes polgármesterek sem mondanak le szívesen a jogaikról, vagy összevonás esetén akár székükről" - mondta egy másik fideszes polgármester. Tarlós István júniusban azt mondta a Népszavának, hogy az új rendszer 2014-nél előbb nem fog érvénybe lépni, győzelme esetén viszont már októberben bevonná a főpolgármesteri kabinetbe a kerületi polgármesterek egy részét, hogy javítsa a kerületek és a főváros közti együttműködést.
Egy ciklus, négy helyettes
Az [origo] által megkérdezett fővárosi fideszes képviselők szerint a pártonkívüli - és ezért a Fideszben hátországgal nem rendelkező - Tarlósra nehéz négy év vár, ha megnyeri a választást. "Baráti beszélgetéseken azt szokta mondani, hogy túl a hatvanon már öreg ahhoz, hogy még egy ciklust vállaljon, de elég ambiciózus ahhoz, hogy idővel meggondolja magát" - mondta az egyik képviselő, aki szerint, ha mégis indul, négy év múlva biztos lesz vetélytársa a Fideszen belül, hiszen szűk körben már többen jelezték a kerületi polgármesterek közül, hogy 2014-ben jelöltetnék magukat a főpolgármesteri posztra.

Horváth Csaba (MSZP) és Tarlós István
Az [origo]-nak nyilatkozó fővárosi fideszes képviselők szerint Tarlós főnökként nyitott a kompromisszumokra, de csak a közvetlen munkatársaiban bízik meg, és szerintük ebből is sok konfliktusa adódik majd a hivatalban és a Fidesz-frakcióban. Fideszes források szerint a frakció 25 tagja közül Tarlós legfeljebb 3-4 emberrel tartott szorosabb kapcsolatot. Közéjük tartozik György István, Kőbánya korábbi fideszes polgármestere, akit győzelme esetén Tarlós a városüzemeltetésért felelős, első számú helyettesévé kíván kinevezni, illetve Csomós Miklós és Németh Szilárd fővárosi képviselők, akik szintén főpolgármester-helyettesek lehetnek. Tarlós több interjújában jelezte, ha őt megválasztják, viszont a Fidesz nem szerzi meg az abszolút többséget a fővárosi közgyűlésben, akkor elképzelhetőnek tartja, hogy a tervezett négy helyettesi posztból egyet átenged az egyik ellenzéki pártnak.
"Annyit tudunk a parlament elé terjesztendő csomagról, ami a sajtóban megjelent. Csak a bizalmasait vonta be a munkába" - mondta az egyik képviselő. Szerinte ezeket, az ilyen típusú feszültségeket ki fogják használni azok az ellenzéki és fideszes politikusok, akik érdekeltek lesznek abban, hogy "Tarlós 2014-ig elkopjon".
[origo] címlapon»
Mennyit keressenek a képviselők? Mi legyen a járásokkal?
Negyvenhárom új jogszabályt tervez a kormány elfogadtatni a parlamenttel a most kezdődő tavaszi ülésszakon, ez hússzal kevesebb, mint amit az őszi terv tartalmazott. ...
- Elhunyt Whitney Houston
- Mit akart az amerikaiaktól a legendás kínai főrendőr?
- Lezuhant a leállt osztrák síliftről egy magyar nő
- Nyugtató miatt fulladhatott meg Whitney Houston
Mennyit keressenek a képviselők? Mi legyen a járásokkal?
Negyvenhárom új jogszabályt tervez a kormány elfogadtatni a parlamenttel a most kezdődő tavaszi ülésszakon, ez hússzal kevesebb, mint amit az őszi terv tartalmazott. ...
Mennyit keressenek a képviselők? Mi legyen a járásokkal?
Negyvenhárom új jogszabályt tervez a kormány elfogadtatni a parlamenttel a most kezdődő tavaszi ülésszakon, ez hússzal kevesebb, mint amit az őszi terv tartalmazott. ...
Világhódító misszióra készül a rovásírásos táblagyár
Szégyenlistára raknák a települést, amely nem rendel rovásírással készült helységnévtáblát. A rovástáblagyár a válság ellenére folyamatosan bővül. A táblákat betűszám ...
90 éves az első szabadon választott köztársasági elnök
A kisgazdapártban kezdett politizálni, elítélték 1956 után, aztán az SZDSZ jelöltjeként lett köztársasági elnök a pénteken 90 éves Göncz Árpád. 1957-ben Biszku Béla adta ...
A parlament nem kérte Rogán Antalt Kövér László arab körútjának előkészítésére
Két hét múlva hivatalosan is elutazik az Egyesült Arab Emírségekbe Rogán Antal, aki januárban egy titokzatos magánúton egyszer már ellátogatott az arab országba. A ...
Kitömné a megsértett emberek zsebét a kormány
Ha valakiről pucér képek jelennek meg engedélye nélkül egy újságban, akkor nem csak kártérítést, de az újság bevételének egy részét is magának követelhetné - ez lesz a ...
Kicsit rászoktam - Miért isznak energiaitalt a fiatalok?
Azért vettem, mert hülye vagyok. Mert finom. Mert ki kell bírni a következő órát. Mert a vizsgaidőszakban kell a pörgés. Ezekkel indokolják a fiatalok, hogy energiaitalt ...
Mindent széttör az acélgerinc
Egy éjszaka alatt is befagy a víz a Dunán -10 Celsius-foknál a folyón dolgozó egyik jégtörő kapitánya szerint. A fedélzetről néztük meg, hogyan vágja szét a tizenhárom ...
Védte a kormány határsértéseit a Fidesz előtt Orbán
"Az átalakítások veszteségének" nevezte Orbán Viktor a kormánypártok egri kihelyezett frakcióülésén, hogy nagyjából tizenöt százaléknyi választó elpártolt a Fidesztől ...
Szigort és új büntetéseket ígér a Btk. tervezete
Rengeteg szigorítást tartalmaz a készülő büntető törvénykönyv szerdán nyilvánosságra hozott tervezete. A gyerekeket a zülléstől és a szexuális zaklatástól is kemény ...
Félnek a bőröndélettől a hoppon maradt malévosok
Malévos légiutas-kísérők, pilóták, mérnökök sorakoztak kedden és szerdán azoknak a fapados légitársaságoknak a toborzó gyűlésein, amelyek a csődbe ment magyar ...
Kinek fáj Orbán szelíd hajthatatlansága?
Több óvatos önkritikát is elejtett keddi beszédében Orbán Viktor miniszterelnök, és bár volt olyan fájdalmas kormányzati döntés, amit megvédett, azt is egyértelműen ...
Magyar magán- és közügyek keveredtek össze az emír tárgyalójában
Egyre titokzatosabbak annak az utazásnak a részletei, amelyen egyszerre vett részt a miniszterelnök egy legközelebbi munkatársa, egy befolyásos fideszes képviselő és egy ...
- Elhunyt Whitney Houston
- Mit akart az amerikaiaktól a legendás kínai főrendőr?
- Lezuhant a leállt osztrák síliftről egy magyar nő
- Nyugtató miatt fulladhatott meg Whitney Houston
- Világhódító misszióra készül a rovásírásos táblagyár
- Soros: Rossz irányba vezeti Európát Merkel
- Kerülöm az utcákat, ahol bankok vannak
- Sírva búcsúztatták a Malévot
- Szobrot emelnek Carla Bruninak
- Szájer éles hangú levélben osztotta ki Neelie Kroest
- Whitney nélkül is elindult a Grammy-buli
- Ladával szakadt egy befagyott tóba négy orosz lékhorgász
- A gárdisták Budán, az antifasiszták Pesten tartottak megemlékezést
- Tizenhárom jégtörő dolgozik a Dunán és a Tiszán
- 18 éves tibeti szerzetesnő gyújtotta fel magát
- Rendőröket gyújtottak fel a megszorítás ellen tüntető görögök
- 90 éves az első szabadon választott köztársasági elnök
-
Matrac akció
Akciós Gyógy- és Luxusmatracok óriási kedvezménnyel. -
Skyrama
Irányítsd saját repülőtered! Menedzseld a gépek indítását, érkezését. -
Fotókidolgozás
AKCIÓ! 01.23 és 02.28. között 100db 10-es kép csupán 1.900 Ft-ért kapható! -
Battlestar Galactica
2011 online galaktikus játéka! -
[origo] állás
Válogasson több ezer friss álláshirdetésünk között! -
DarkOrbit
Készen állsz a bevetésre űrpilótaként? Irány a fedélzet, játssz INGYEN! -
ZooMumba
Alapítsd meg és irányítsd a saját vad állatkertedet! -
Letölthető játékok
Töltsd velünk az időt! Gyere és próbáld ki ingyen! -
[origo] randi
Találd meg az igazi szerelmet nálunk! -
Ajándékozzon minőségi italt!
Magyar és külföldi italok akár 50% kedvezménnyel! -
Jövedelemkiesés
biztosítás munkanélküliség, táppénz és baleset esetére! -
[origo] autóapró
Eladná vagy újat venne? Itt mindent megtalál!
Legolvasottabb cikkek
Hirdetés
- 30
- 20
- 10
Hirdetés
-
Matrac akció
Akciós Gyógy- és Luxusmatracok óriási kedvezménnyel. -
[origo] állás
Több ezer állásajánlat, cikkek, elemzések, tanácsok. -
[origo] játékok
Ingyenes online és letölthető játékok minden korosztálynak! -
Ajándékozzon minőségi italokat!
Magyar és külföldi italok akár 50% kedvezménnyel! -
[origo] biztosítás
Óriási akciók! Válts online CASCO-t, most egyszerűbb és olcsóbb! -
Fotókidolgozás
AKCIÓ! 01.23 és 02.28. között az A4-es borítós fotókönyv 2.000 Ft kedvezménnyel kapható!
-
Electrolux ESI 63020 X beépíthető mosogatógép
94 900 Ft -
Zanussi ZWQ 5102 felültöltős mosógép
73 900 Ft
-
MS Office 2010
Tudjon meg többet az Office 2010-ről! -
Biztonsági ajtók
HiSec ajtók beépítéssel, országos AKCIÓ!
-
Farmerama
A világ legőrültebb online farmos játéka INGYEN! -
Skyrama
Legyen saját repülőtered, vár a SkyRama online játék! -
Battlestar Galactica
Ember, vagy gép? A legenda folytatódik, és elérkezett egy újabb felvonáshoz. -
DarkOrbit
Készen állsz a bevetésre űrpilótaként? Irány a fedélzet, játssz INGYEN! -
Farm Frenzy 3
Irányíts akár öt farmot a világ minden táján a Farm Frenzy 3-ban! -
Montezuma Kincsei 2
Térj vissza a dzsungelbe a Montezuma Kincsei 2-ben! -
Hellász Hősei 2
A hárman párban játékok és városépítő móka nyerő keveréke! -
Csibecsúzli
Ebbe a játékunkba annyi csibekilövést zsúfoltunk, amennyit csak lehetett!
Olvasnivaló
Beszélnünk kell Tildáról
Oscar-díjas, de nem színész. Nő, de néha átalakul férfivá. Gyönyörű, de békához hasonlít. Tilda Swinton.
Diákok és a péniszpánik
A rángatózó amerikai diákok szülei már Erin Brockovich- nak is szóltak, de az orvos szerint hisztéria az egész.
Elnézést kérek mindenkitől
Nincs szükség gazdasági fordulatra, a reformoknak idő kell Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára szerint.