Vágólapra másolva!
A laboratóriumi vizsgálat ólmot mutatott ki egy bőrápoló készítményben a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság ellenőrzése során. Az ólom kozmetikumok gyártásához nem használható fel, az alapanyagok szennyeződéseként azonban előfordulhat. Ennek megengedhető mennyiségét nem szabályozzák, ezért a hatóság az ólomszennyezett termékek forgalmazását nem tudja megtiltani.
Vágólapra másolva!

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) 90 kereskedelmi egységben vizsgálta az arc- és testpakolások címkézését, valamint összetételét, és ennek során egy ólomszennyezett terméket is talált - közölte a hatóság csütörtökön.

Az NFH nem nevezte meg a szennyezett terméket, de felhívta a figyelmet arra, hogy az ólom akár a régi csővezetékeken átfolyó vízből, de bizonyos termékek használatával is a szervezetbe kerülhet, például hajkezelő készítmények, iszappakolás vagy ajakrúzs révén.

Az ólom és vegyületei kozmetikai termék gyártásához nem használhatók fel, ugyanakkor a kozmetikumokban felhasznált nyersanyagok szennyeződéseként előfordulhat a nehézfém. A szennyeződésként előforduló ólom mennyiségére vonatkozóan biztonsági szempontból érvényes szabályozás jelenleg nem létezik, ezért a hatóságnak jogi eszközökkel eljárni nem áll módjában - hangsúlyozza a hatóság.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság az ellenőrzött kereskedelmi egységek - például áruházláncok, drogériák, kozmetikai termékeket értékesítő szaküzletek, illatszerboltok - csaknem harmadában állapított meg hiányosságot. Ilyen volt például a nem megfelelő címkézés, az elővigyázatossági előírások és a tárolási körülmények, valamint a minőségmegőrzési idő feltüntetésének hiánya. Ezenkívül egyes helyeken lejárt szavatosságú arcmaszkokat forgalmaztak.