Éhségsztrájkkal tiltakoznak szegedi hallgatók a felsőoktatási törvény ellen

Vágólapra másolva!
A Szegedi Tudományegyetem hallgatói önkormányzata határozatlan időre hirdette meg az éhségsztrájkot, amelyhez eddig százan csatalkoztak. A Miskolci Egyetem főbejáratánál ezren tüntettek csütörtökön.
Vágólapra másolva!

Éhségsztrájkba kezd mintegy száz hallgató tiltakozásul a tervezett felsőoktatási törvény ellen pénteken Szegeden - jelentette be Ament Balázs, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) hallgatói önkormányzatának alelnöke.

A határozatlan időre meghirdetett demonstráció helyszíne az SZTE Bölcsészettudományi Karának auditorium maximuma lesz, a tiltakozáson valamennyi kari hallgatói önkormányzat vezetője, valamint a képviselők 95 százaléka részt vesz - mondta az érdek-képviseleti vezető. Előzetesen mintegy százan jelezték részvételüket, de az akcióhoz bármely hallgató, oktató vagy egyetemi dolgozó csatlakozhat.

A sztrájkolók orvosi felügyelet mellett csupán napi öt liter folyadékot vesznek magukhoz. Az éhségsztrájkot a szegedi hallgatók hétfőre, illetve a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája október 27-re, Budapestre meghirdetett tüntetésének idejére felfüggesztik - közölte az alelnök.

Miskolcon ezren tüntettek

Az új felsőoktatási törvény tervezete ellen demonstrált mintegy ezer egyetemi hallgató csütörtökön a Miskolci Egyetem főbejárata előtt. A tüntetésre a "Ne hallgass, hallgató" szlogennel hívta az egyetemistákat a Miskolci Egyetem Hallgatói és Doktorandusz-hallgatói Önkormányzata (ME-HÖK).

A tüntetésen Nagy Dávid, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke azt hangsúlyozta, hogy a törvénytervezet bizonyos pontjai - ha bevezetik őket - hátrányosan érintik a Miskolci Egyetem jelenlegi és jövőbeni hallgatóit. A tervezet teljes mértékben figyelmen kívül hagyja a hallgatók jogait, szociális helyzetét, a családok anyagi tűrőképességét, mert a felsőoktatás állami finanszírozásának csökkentését egyértelműen a hallgatóknak és családjaiknak kell megfizetni, vagy most, vagy eladósodva a jövőben - tette hozzá Nagy Dávid.

A demonstráción felszólalók azt is elmondták: a "bújtatott tandíj" bevezetésének fenyegetése, a röghöz kötés, az állami férőhelyek drasztikus csökkentése minden jelenlegi és leendő felsőoktatási szereplőt hátrányosan érint. A ME-HÖK nem tartja elfogadhatónak a jelenlegi törvénytervezetet, ezért csatlakozik az október 27-én tartandó országos hallgatói demonstrációhoz.