Vágólapra másolva!
Csak közfeladat ellátásakor lenne díjmentes a közterület-használat a Városligetben, ahol a mozgó és pultos árusításokat is korlátoznák. A közvilágítás jelenlegi rendszere nem hozott kellő megtakarítást, így visszaállítanák a korábbi, emelt szintű szolgáltatást.
Vágólapra másolva!

Korlátoznák a Városligetben a mozgó és pultos árusításokat, és változna a közterület-használati díjakból adható kedvezmények rendszere Budapesten. A Fővárosi Közgyűlés csütörtöki napirendjén szereplő javaslat szerint nem adhatnának ki közterület-használati hozzájárulást a Városliget teljes területén árusító berendezések (pultok, asztalok, guruló kocsik) létesítéséhez, kézből történő, valamint mozgó árusításhoz.

Az indoklás szerint a javaslat célja a Városliget mint kiemelt közpark védelme, tisztaságának megőrzése. A közterületen a rendezvények idején továbbra is lehetőséghez jutnak a mozgó árusok, azonban más alkalmakkor a parklátogatókat kizárólag az épületekből, pavilonokból szolgálhatnák ki a megfelelő hulladékkezelés, az ellenőrizhetőség és az esetleges károkozások számon kérhetősége érdekében.

A rendeletmódosítás arra is kitér, hogy a közterület-használat csak abban az esetben lehetne díjmentes, ha arra közfeladat ellátása miatt van szükség. A javaslat nevesít néhány konkrét esetet is, így a közterület-fenntartó, a fegyveres testületek, a mentők, a tűzoltóság és a vízügyi szolgálat közterületi létesítményeit. A mostanáig díjmentességet kapó karitatív és közérdekű szolgáltatások, az ételosztás és az adománygyűjtés után a továbbiakban jelképes összeget kellene fizetni.

A közterület-használati díjakból legfeljebb 90 százalékos kedvezményt lehetne adni, "ezzel erősítve, hogy a közvagyon igénybevételével a közterhekhez is hozzá kell járulni" - fogalmaz az indítvány.

Visszaállhat az emelt szintű közvilágítás a fővárosban

Visszaállítanák a korábbi, emelt szintű szolgáltatást Budapest közvilágításában, mert a jelenlegi rendszer nem hozott kellő megtakarítást. György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes a Budapesti Dísz- és Közvilágítási (BDK) Kft. közszolgáltatási szerződésének módosítására tett javaslatot, amelyről szintén csütörtökön dönt a Fővárosi Közgyűlés. Indítványában ismertette, hogy az idén július 1-jétől a BDK alapszinten végzi a köz- és díszvilágítási szolgáltatást. Ez a korábbi 4150 óra helyett 3990 óra üzemidőt jelent.

A közvilágítást jelenleg nem a megvilágítási szint alapján kapcsolják fel, hanem a közvilágítási naptár szerinti konkrét időpontokban. Ez azt jelenti, hogy 10 napos ciklusokra pontosan meghatározott időben kapcsolják be és ki a szolgáltatást. Az éves szinten 150 óra eltérés átlagosan körülbelül 10-15 percet jelent egy-egy nap, de a gyorsabban sötétedő időszakokban ez szélsőséges esetben összességében napi 50-60 percet is jelenthet, amit fokozhat egy-egy viharos nap. A rendszer rugalmatlansága miatt az is előfordulhat, hogy bizonyos napokon még világos van, amikor bekapcsol a közvilágítás.

A főpolgármester-helyettes szerint a fenti problémák közlekedés- és közbiztonsági veszélyek forrásai lehetnek, ráadásul az elmúlt időszak tapasztalatai szerint a megtakarítási lehetőségek nincsenek egyensúlyban a döntés társadalmi hasznosságával. Az előterjesztésben az is szerepel, hogy az emelt szintű szolgáltatásra technikai okokból legkorábban szeptember 15-én tudnak visszatérni, a változás pénzügyi vonzata pedig 38 millió forint.