Magyar tulajdonosa van az egyik offshore-botrányos banknak

dollár USD euró EUR pénz deviza valuta
A one euro coin is pictured on one US dollar notes on March 13, 2015 in Godewaersvelde, Northern France. AFP PHOTO / PHILIPPE HUGUEN
Vágólapra másolva!
Magyar tulajdonú offshore bankról közölt tényfeltáró cikket csütörtökön a Direkt 36, a 444. hu internetes oldalon.
Vágólapra másolva!

A cikk szerint a dél-karibi Saint Vincent és Grenadin-szigeteken, 1997-ben bejegyzett, budapesti irodával is rendelkező Loyal Bank tulajdonosa Hujber Ottó, aki a 1990-es években a legbefolyásosabb magyar üzletemberek közé tartozott, és bár az MSZP-be nem lépett be, 1993 és 1997 között ő volt a párt vállalkozói tagozatának vezetője. Hujber Ottó a Direkt36-nak

megerősítette, hogy ő a tulajdonosa a Loyal Banknak,

és azt mondta, a bankból származó bevételei után Magyarországon adót fizet, az elmúlt öt évben 264,7 millió forint jövedelem után.

Forrás: loyalbank.com

Magyarokkal is üzleteltek

A Panama-iratok iratok alapján készült tényfeltáró cikkben a Direkt 36 azt írta: kiderült, hogy a bank több tízezer ügyfele között néhány évvel ezelőtt még legalább 2300 magyar is volt, rengeteg orosz és japán ügyfél mellett, ahogy az is, hogy legjobb éveiben a bank több mint 5 millió dollár profitot (1,3 milliárd forint) hozott. Az iratokban vannak arra utaló információk is, hogy a Loyal Banknál olyan cégek is nyithattak számlát, amelyek valódi tulajdonosa rejtve maradhatott a pénzintézet előtt is. A bank szerint ez félreértés.

Figyelmeztetések

A cikk szerint a Loyal Bank tevékenysége miatt két európai országban is figyelmeztetést adtak ki illegális működés gyanújával, de a pénzintézet mindkét esetben tisztázta magát. Legalább az egyik figyelmeztetés eljutott a magyar pénzügyi felügyelethez, de "arról ellentmondásos információk vannak, hogy a felügyelet tartott-e valaha ellenőrzést a képviseletnél".

Képünk illusztráció Forrás: AFP/Philippe Huguen

Az offshore-botrány áprilisban robbant ki, miután a sajtóban információk jelentek meg több mint 214 ezer offshore cégről és tulajdonosaikról a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából kiszivárgott 11,5 millió dokumentum alapján. A Panama-iratok összeállításán mintegy nyolcvan ország négyszáz újságírója dolgozott, nagy nemzetközi vállalatok, politikusok, bűnözők adóelkerülési gyakorlatát dolgozták fel, bemutatva a legfontosabb adóparadicsomokat is.