Csak patikában lehet majd kapni ezeket a megfázás elleni gyógyszereket

2017.05.08. 19:12

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet a betegek biztonsága érdekében a jövőben kizárólag a gyógyszertárakban tesz elérhetővé néhány paracetamol hatóanyag tartalmú készítményt.

Az OGYÉI főigazgatója, dr. Pozsgay Csilla tájékoztatása szerint, ezek a készítmények gyógyszertáron kívüli értékesítése kellő körültekintést igényel, ezért megszünteti az alábbi gyógyszerek gyógyszertáron kívüli forgalmazását:

  • COLDREX CITROM ÍZŰ por belsőleges oldathoz
  • COLDREX FEKETERIBIZLI ÍZŰ por belsőleges oldathoz
  • COLDREX MAXGRIP citrom ízű por belsőleges oldathoz
  • GRIPPOSTAD HOT DRINK 600 mg por belsőleges oldathoz
  • LOLIGRIP 500 mg/200 mg/25 mg por belsőleges oldathoz
  • NEO CITRAN belsőleges por felnőtteknek
  • RUBOPHEN THERMO 500 mg/10 mg echinacea-csipkebogyó ízű granulátum belsőleges oldathoz
  • RUBOPHEN THERMO 500 mg/10 mg narancs-gyömbér ízű granulátum belsőleges oldathoz
  • RUBOPHEN THERMO 650 mg/10 mg cseresznye ízű granulátum belsőleges oldathoz
  • RUBOPHEN THERMO 650 mg/10 mg granulátum belsőleges oldathoz
  • RUBOPHEN THERMO cukormentes 500 mg/10 mg citromízű granulátum belsőleges oldathoz
  • RUBOPHEN THERMOPLUS por belsőleges oldathoz
  • WICK TRIACTIN citrom ízű por belsőleges oldathoz
  • Coldrex Junior por belsőleges oldathoz

A paracetamol hatóanyagtartalmú készítmények fájdalom- és lázcsillapító hatású gyógyszerek, amelyek önmagukban vagy más hatóanyagokkal kombinációban kaphatóak: tabletta, por, granulátum vagy szirup formájában. A betegtájékoztatóban előírt adagolás mellett biztonságosan alkalmazhatóak,

azonban nagyobb mennyiségek bevétele súlyos májkárosodáshoz vezethet.

Paracetamol-tartalmú gyógyszert 3 napnál hosszabb időn túl csak orvosi vagy fogorvosi javaslatra szabad szedni.

Mivel a paracetamol nagyon sok megfázás elleni, ún. kombinációs gyógyszerben is megtalálható, előfordul, hogy a betegek a megengedett napi adagot túllépik. A főigazgató szerint nem ritka, hogy a náthás, lázzal, fejfájással küszködő betegek különböző

forró italporokkal kúrálják magukat, kombinálva szintén paracetamolt tartalmazó láz- és/vagy fájdalomcsillapítókkal.

Figyelni kell arra, hogy a különféle készítmények együttes alkalmazása esetén a hatóanyagtartalom összeadódik, éppen ez indokolja az OGYÉI mostani döntését.

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet döntése azt jelenti, hogy a patikán kívüli gyógyszerforgalmazó-helyek a hatóság döntésének kézhezvételét követően

nem rendelhetnek többet a listában szereplő készítményekből,

a meglévő készletek a lejárati idő végéig értékesíthetők.

Az OGYÉI főigazgatója arra kéri a betegeket, a gyógyszerek alkalmazása előtt mindig alaposan olvassák át a gyógyszerek dobozában található betegtájékoztatót.