Orbán Viktor: Azt kell megvédenünk Európában, amit már elértünk

Orbán Viktor
Passau, 2017. október 24. Orbán Viktor miniszterelnök (j) a Passauer Neue Presse napilap Európa-szkepszis - miért van szükségünk Európára? című pódiumbeszélgetésén Passauban 2017. október 24-én. Mellette a beszélgetés moderátora, Thomas Baumann, az ARD német közszolgálati televízió berlini stúdiójának vezetője. MTI Fotó: Máthé Zoltán
Vágólapra másolva!
Európában nem új, nagy terveket kell kovácsolni, hanem meg kell védenünk azt, amit már elértünk - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Passauban.
Vágólapra másolva!

A Passauer Neue Presse című lap által Európa-szkepszis - Miért van szükségünk Európára címmel rendezett pódiumbeszélgetésen szólalt fel a miniszterelnök.

A visegrádi csoport nagy európai erőforrás

A V4 nagy európai erőforrás, amely nem gondot okoz az Európai Uniónak, hanem hozzájárul a sikeréhez - mondta Orbán Viktor miniszterelnök.

A miniszterelnök úgy fogalmazott, „a visegrádiak köszönik, jól vannak”, mert

sikeres országok kapaszkodtak össze Közép-Európában.

Ha időben felvették volna az unióba ezeket az országokat - a kilencvenes évek végén és nem 2004-ben -, a gazdasági válság sem így történt volna - vélekedett.

Orbán Viktor miniszterelnök és Horst Teltschik, Helmut Kohl néhai német kancellár külpolitikai tanácsadója Forrás: MTI/Máthé Zoltán

Egyes civil szervezetek segítenek a határátlépésben

A kormányfő szerint, míg Magyarország igyekezett megvédeni a határát, egyes civil szervezetek a törvénytelen határátlépésben segédkeztek.

A Soros György tevékenységét firtató kérdésre Orbán Viktor azt mondta: hatalmas nemzetközi civil hálózat kapcsolódik a nevéhez, és „miközben mi a határ megvédéséért küzdöttünk”,

ezek a szervezetek megtámadták a katonákat, segítették az illegálisan belépő migránsokat,

segédkeztek a törvénytelen határátlépésekben, és mindez nem fogadható el.

Nem fogadunk el olyan szabályt, ami előírja, kikkel éljünk együtt

Sosem fogadunk el semmilyen jogi szabályozást, amely el akarja venni azt a jogot a magyar szuverenitásból, hogy eldöntsük, ki tartózkodhat az országban - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök.

A kormányfő közölte: az EU asztalán van a menekültügyreform,

az a javaslat, hogy legyen egy állandó, kötelező, felső korlát nélküli szétosztási rendszer.

Magyarország korábban azért nem fogadta el 1200 migráns befogadását, mert tudta, hogy ez a „trójai faló”, és ha egyszer megengedjük, hogy más mondja meg, ki tartózkodhat Magyarországon, később nem tudjuk visszavenni ezt a jogot - mondta.

Orbán Viktor miniszterelnök és a beszélgetés moderátora, Thomas Baumann, az ARD német közszolgálati televízió berlini stúdiójának vezetője Forrás: MTI/Máthé Zoltán

Nem lehet befogadni egy országba új népcsoportokat, ha az ott élők nem akarják

Tudomásul kell venni, hogy a magyar emberek nem akarnak hozzájuk képest különböző népcsoportokat befogadni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök. Hangsúlyozta: ha ez így van, neki az a dolga, hogy a magyarok akaratának érvényt szerezzen, ez a demokrácia lényege.

A jövőben várhatóan több tízmillió ember hagyhatja el a szülőföldjét, kérdés, hogyan tekintünk a folyamatra:

- magyarázta.

Közölte: erre a kérdésre mindenki egyforma választ ad, kivéve Európa, mert miközben az Egyesült Államok, Ausztrália, Kína, Oroszország, a Perzsa-öböl gazdag országai szigorúan védik határaikat,

Európa „kinyitja a határait”.

Minden európai országnak joga van eldönteni, milyen választ ad erre a kihívásra, a magyarok azt mondják, megvédik a határaikat - jelentette ki Orbán Viktor.

Azt kell megvédenünk Európában, amit már elértünk

Orbán Viktor a megvédendő eredmények között említette Helmut Kohl egykori német kancellár „nagy álmát”, a schengeni rendszert és a szabad munkaerő-áramlást.

Forrás: MTI/Máthé Zoltán

A miniszterelnök hangsúlyozta: Magyarországnak fontos Európa sikere, mert

mi magyarok évszázadokon át védtük Európa keleti határait,

„sok véráldozatot hoztunk” a kontinensért. Másrészt annak idején tudtuk, hogy ha a kommunisták hatalmát meg akarjuk dönteni és a szovjeteket ki akarjuk küldeni, ezt csak akkor lehet, ha e mögött egységes európai akarat van, vagyis a magyar szabadság és függetlenség, valamint Európa újraegyesítése „ugyanaz a történet” - magyarázta.

Magyarország és Németország természetes szövetségesek

A miniszterelnök meglátogatta Gizella magyar királyné sírját a Niedernburg kolostorban, ahol rövid beszédében kiemelte: ha német barátainknak találniuk kell egy olyan országot, amellyel legalább ezer éve nem voltak háborúban, akkor, rajtunk kívül, aligha találnának ilyet.