A határokat továbbra is meg kell védeni, a migrációt meg kell állítani, és a segítséget kell oda vinni, ahol szükség van arra - mondta Orbán Viktor miniszterelnök Mateusz Morawiecki-vel való találkozója után. A lengyel kormányfő a visegrádi együttműködés fontosságáról beszélt. Orbán Viktor az Origo kérdésre azt mondta, hogy nem tervezik, hogy Ausztriát felvegyék a visegrádi országcsoportba, de még ebben a hónapban Bécsbe látogat, hogy tárgyaljon az új osztrák kormánnyal.
A közép-európai gazdasági modellek működnek, a térség országai stabilizáló szerepet játszanak az Európai Unióban, ezért ennek megfelelő súllyal szeretnének beleszólni az unió ügyeibe - mondta Orbán Viktor miniszterelnök Mateusz Morawiecki lengyel kormányfővel közösen. A miniszterelnök közölte: míg térségünk országainak gazdaságai működnek, az unió bevándorláspolitikája látványos kudarcot vallott.A határokat továbbra is meg kell védeni, a migrációt meg kell állítani, és a segítséget kell oda vinni, ahol szükség van arra - szögezte le.
Orbán Viktor rámutatott: a két ország kapcsolatának homlokterébe a nagy projektekkel kapcsolatos együttműködések kerülnek a jövőben. Ezek közül kiemelte az észak-déli irányú energetikai és közlekedési infrastruktúra fontosságát.
Ausztria nem lesz tagja a V4-nek
Még ebben a hónapban Bécsbe készül Orbán Viktor, hogy tárgyaljon az új osztrák kormánnyal, azt azonban nem tervezik, hogy Ausztriát felvegyék a visegrádi országcsoportba - mondezt az Origo kérdésére közölte a magyar kormányfő. „Ausztria egy példa arra, hogy Európában a demokrácia működik: helyreállt a demokrácia, mert az osztrákok egy olyan kormányt választottak, amely hozzájuk hasonlóan nem akar bevándorlókat" - tette hozzá Orbán Viktor.

Uniós költségvetés és brexit
Egyikünk sem akar a németek pénzéből élni - ezúttal ezekkel a szavakkal magyarázta a magyar miniszterelnök azt, hogy Magyarország és Lengyelország gazdaságilag annyira erős „motor" az EU-ban, hogy „képesek a saját lábukon megállni". És „többet adunk hozzá az európai unió erejéhez, mint bárki gondolta volna a csatlakozáskor, 2004-ben".
Mindennek – erősítette meg Mateusz Morawieczki – az idei év másik fontos vitájában lehet majd szerepe. Abban, amelyik az EU 2020 utáni költségvetéséről szól. A várhatóan februárban induló eszmecserében fontos szerepe van annak, hogy Nagy-Britannia kilépése miatt kevesebb forrást tudnak szétosztani az országok között. A politikus szerint ebben a kérdésben is közös álláspontra van szükség a két ország között, annál is inkább, mivel számunkra ez nem csupán gazdasági, de az ott élők miatt társadalmi kérdés is.
Orbán: 2018 a nagy viták éve lesz
"Lengyelországban nem volt gulyáskommunizmus, Lengyelországban elnyomás volt. Nálunk szamizdatokat másoltak, amíg a lengyeleknél örültek sokan, ha az életüket menteni tudták" - mondta Orbán Viktor. A mi életünkben az igazi ellenállást a '80-as évek lengyelországa jelentette.
2018-cal kapcsolatban megjegyezte, hogy a nagy viták éve lesz, hiszen idén ér véget az ötéves európai politikai ciklus, amit szerinte több ország és politikus arra fog kihasználni, hogy átverje a bevándorlás kérdését azokon a nemzeteken, akik ezt nem akarják. Orbán Viktor közölte, egyes nyugati országokban már létezik posztkeresztény vagy a posztnemzeti korszak, mi ebbe nem akarunk átlépni, mert akkor "a magyarok szét fognak hullani". Orbán lehetetlennek nevezte, hogy "egy posztkeresztény, posztnemzeti ország legyünk".

Morawiecki: Mindenkinek joga van eldönteni, kikkel akar együtt élni
A visegrádi együttműködés fontosságát hangsúlyozta a lengyel miniszterelnök. Mateusz Morawiecki, miután megbeszélést folytatott Orbán Viktor miniszterelnökkel azt mondta: a visegrádi országok fontos részei az uniónak, hozzájárulnak gazdasági növekedéséhez és stabilitásához. Hiszünk az EU-ban, az európai uniós értékekben, közösen szeretnénk az EU-t építeni - hangsúlyozta. A lengyel kormányfő elmondta, teljes egészében egyetértenek a magyar állásponttal a migránsválsággal kapcsolatban. A szuverén államok polgárainak joguk van eldönteni, kikkel akarnak együtt élni - tette hozzá Mateusz Morawiecki.
Morawiecki hangsúlyozta, hogy nem változtat a lengyel kormány a hozzáállásán a migrációs kérdésben, de ez a téma úgy néz ki a jövőben egyre forróbb lesz. "Úgy néz ki a nemzetállamok dönthetnek arról, hogy akarnak-e bevándorlókat vagy sem" - mondta, majd hozzátette, hogy a bevándorlókon a saját hazájukban kell segíteni, és Lengyelország ebben régóta aktívan részt vesz.
A lengyel miniszterelnök a lengyel-magyar gázösszeköttetés, a norvég gázvonal kiépítése, illetve a Belgrád-Budapest útvonalak létrehozása mellett beszélt még arról, hogy a NATO mellett Európában ki kell építenie a saját védelmi erejét.