Vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi a Fidesz-KDNP a Szeviép-ügyben

Botka László Szeged polgármestere miniszterelnök-jelölt  polgármester politikus MSZP
Budapest, 2017. május 1. Botka László, Szeged polgármestere, az MSZP miniszterelnök-jelöltje beszédet mond pártja majálisán a Városligetben 2017. május 1-jén. MTI Fotó: Mohai Balázs
Vágólapra másolva!
Vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi a Szeviép-ügyben a szegedi Fidesz-KDNP – jelentette be Haág Zalán a Tisza-parti városban.
Vágólapra másolva!

A KDNP helyi elnöke és közgyűlési vezetője a városháza előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a testület feladata, hogy feltárja,

Botka László Forrás: MTI/Mohai Balázs

A cégcsoport ötszáz kisvállalkozást nem fizetett ki,

kártalanításuk – akárcsak annak idején a Bajnai Gordon volt szocialista miniszterelnökhöz kapcsolódó Hajdú-Bét botrány esetében – a kormány teszi meg – tette hozzá.

A vizsgálóbizottság munkája nyomán tiszta és valós képet kaphatna a közvélemény arról, hogy milyen összefonódások voltak a vállalkozás és az önkormányzat szocialista vezetése között.

A frakcióvezető azt kérte a közgyűlés MSZP-s tagjaitól – amennyiben nincs takargatnivalójuk –, hogy a közgyűlés következő ülésén járuljanak hozzá a testület felállításához. Ha mégsem tesznek így, felmerülhet a gyanú, hogy a szocialistákhoz kötődő csődbűntettről van szó

– mondta.

Haág Zalán háromtagú testület felállítására tett javaslatot, amelyben egy, a városvezetést támogató, Fidesz-KDNP-s, illetve egy független képviselő kapna feladatot.

A politikus közölte, bár

Mint mondta, bízik benne, hogy a vizsgálóbizottság médianyilvánosság előtt zajló munkája során nehezebb lenne megtagadni az információk kiadását.

A Szegedi Járásbíróság november 20-án a Szeviép Zrt. egykori vezetőit a hitelezők kielégítésének meghiúsításával elkövetett

különösen jelentős mértékű tényleges vagyoncsökkenést eredményező csődbűntettben mondta ki bűnösnek.

Az ítélet ellen a vádlottak és védőik fellebbezést jelentettek be.

Az ítélet szerint a vádlottak igazgatósági tagként egyhangú döntéseikkel 2007-től rendszeresen és nagy összegben nyújtottak kölcsönöket az észszerű gazdálkodás követelményeivel ellentétes módon a teljes egészben, vagy részben a zrt. tulajdonában álló gazdasági társaságoknak, illetve magánszemélyeknek – köztük az egyik vádlottnak –, sportszervezeteknek.

A több esetben likviditási problémákkal küzdő társaságok

annak ellenére kaptak hitelt, hogy már a kölcsönadáskor jelentős összegű tartozást halmoztak fel a céggel szemben, és így a visszafizetésre sem volt reális esélyük.

A Szeviép Zrt. felszámolást 2010 augusztusában rendelte el a bíróság, az eljárás során hozzávetőlegesen 6,5 milliárd forint hitelezői igényt vettek nyilvántartásba.