Az ENSZ migrációs csomagja veszélyt jelent a világra

Migránsok érkeznek a spanyol tengeri mentőszolgálat hajóján a dél-spanyolországi Algeciras kikötőjébe 2019. január 2-án. A hatóságok 49, a spanyol partok felé igyekvő illegális bevándorlót vettek fedélzetre a Gibraltári-szorosban.
Vágólapra másolva!
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint az ENSZ migrációs csomagjában nincs olyan intézkedés, amely megállítaná a migránsokat, csak olyan tervek szerepelnek, amelyek ösztönzőleg hatnak újabb migrációs hullámok leindulásához. 
Vágólapra másolva!

- hangsúlyozta Szijjártó Péter.

Szijjártó Péter leszögezte: az, hogy az ENSZ Közgyűlésében végül is 40 ország nem szavazta meg a migrációs csomagot, világosan mutatja, hogy hiteltelenek és elfogadhatatlanok azok a törekvések, amelyek arra irányulnak, hogy a migrációs csomag hivatkozási alappá váljon.

A miniszter beszámolt arról, hogy hosszas tárgyalást folytatott Vaduzban liechtensteini kollégájával, Aurelia Frickkel, és hangsúlyos szerepet kapott a napirenden a migráció kérdése. A tárcavezető kifejtette, hogy Liechtensteinben is parlamenti vitát tartottak az ENSZ globális migrációs csomagjáról, a törvényhozás komoly aggodalmainak adott hangot, aminek nyomán az előterjesztést eredetileg támogató vaduzi kormány végül az ENSZ Közgyűlésében mégsem szavazta meg a megállapodást, hanem tartózkodott.

- hangsúlyozta Szijjártó Péter.

Migránsok érkeznek a spanyol tengeri mentőszolgálat hajóján a dél-spanyolországi Algeciras kikötőjébe Forrás: MTI/EPA/EFE/A. Carrasco Ragel

A migrációs csomagra vonatkozó tárgyalásokból az Egyesült Államok már az elején kilépett. Magyarország ugyan a szöveg elkészültéig végig részt vett a tárgyalásokban, de miután minden javaslatát elutasították, jelezte, hogy az elfogadási folyamatban már nem vesz részt, és

semmilyen módon nem tekinti magára kötelezőnek a csomag egyetlen pontját sem.

Az ENSZ globális migrációs csomagja az első globális nemzetközi megállapodás a kérdésről, de nem kötelező érvényű. Hivatalos neve Marrákesi egyezmény a migrációról. A marokkói városban tavaly decemberben jóváhagyott megállapodás fő célja, hogy felszámolja és legálissá tegye a gyakran veszélyes és illegális népmozgást a határokon át, amely az embercsempészek révén világszerte "iparággá" vált, de közben lehetőséget ad a gazdasági lehetőségeket kereső embereknek.

A külgazdaságért is felelős miniszter arra is kitért, hogy az adópolitikáról is szó esett, mert a liechtensteini gazdaságpolitika is alacsony adókra épül. Egyetértettek abban, hogy azok az országok tudnak alacsony adókat kivetni, amelyek fegyelmezett gazdálkodást folytatnak.

Egyetértettek abban is, hogy az alacsony adók versenyképességi előnyt jelentenek, és a nemzeti szuverenitás része, hogy minden ország maga dönthessen adópolitikájáról és az adók mértékéről.

- mutatott rá Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.