Vágólapra másolva!
Az Állami Számvevőszék nemrégiben közzétett megállapításaira reagálva az adóhatóság szigorított végrehajtási gyakorlatán, és amint módja van rá, azonnal beszedi az adózóktól a neki járó adóforintokat – értesült az Origó a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértőjétől. Dr. Fehér Tamás kétrészes írásának első részét olvashatják.
Vágólapra másolva!

Ez számos vállalkozást kellemetlenül érint, hiszen az adótartozás egy összegben és azonnal történő fizetése sokszor komolyan veszélyezteti a vállalkozás létét – fejtette ki a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.

Jó tudni azonban, hogy több olyan lehetőség áll az adózók rendelkezésére, amelyek késleltethetik, megakadályozhatják, vagy elviselhetőbbé tehetik az adótartozások végrehajtását.

Adótartozás beszedése csak jogerős határozat után

Míg az adóperek tétje, hogy a bíróság végső soron az adózónak vagy az adóhatóságnak ad-e igazat, addig legalább annyira fontos kérdés, hogy egy adóeljárás alatt kinek a számláján van és ki rendelkezik a vitatott adótartozás összegével.

A főszabály szerint mindaddig, amíg az adóhatóság az ügyben jogerős határozatot nem hoz, az adótartozás az adózótól nem szedhető be. Az adóhatósági határozat jogerőssé válásával egyidejűleg azonban az adótartozás végrehajthatóvá is válik és az ezt követő eljárás során a vitatott adótartozás finanszírozásának terhe már az adózót sújtja.

Hiába mondja ki esetlegesen pár év múlva a bíróság, hogy az ügyben az adózónak volt igaza, ez időn keresztül a vitatott adótartozás összege hiányzik a vállalkozás gazdálkodásából. Nem egy esetben ment vállalkozás csődbe még mielőtt a neki jogosan visszajáró adóösszeget a bírósági határozat alapján visszakapta volna – emlékeztetett dr. Fehér Tamás.

Az adózóknak azonban több lehetőségük is van arra, hogy ezt a finanszírozási terhet enyhítsék – húzta alá a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.

A bíróság felfüggesztheti…

A másodfokú hatóság jogerős, és ezáltal végrehajtható határozatának felülvizsgálatát az adózó a bíróságtól kérheti. Hiába végrehajtható azonban a határozat, az adózó kérelmére a bíróság a határozat végrehajthatóságát felfüggesztheti.

A felfüggesztési kérelem tárgyában a bíróság soron kívül, azaz még az első tárgyalási napot megelőzően dönt, addig viszont a végrehajtás mindenképpen szünetel. Mivel a végrehajtás felfüggesztése az egész bírósági eljárás idejére irányadó, ezért rendkívül fontos a felfüggesztési kérelmet kellően megindokolni és azt a bíróság által elvárt bizonyítékokkal alátámasztani.

A felfüggesztés alapja lehet, hogy az adótartozás azonnali megfizetése jóvátehetetlen terhet róna a vállalkozásra vagy ellehetetlenítené a működését.

Fotó: Hartl Nagy Tamás

Lényeges a felfüggesztési kérelem beadásának az időzítése – emelte ki dr. Fehér Tamás. Míg ugyanis a bírósági kereset megindítására a másodfokú határozat kézbesítésétől számított 30 napos határidő áll rendelkezésre, a másodfokú adóhatósági határozat végrehajtására már a határozat meghozatalától számított 16. napon sor kerülhet.

Érdemes ezért a keresetet a végrehajtás felfüggesztésére vonatkozó kérelemmel együtt már – a 30 napos határidő helyett – 15 napon belül beadni és ezt a végrehajtást foganatosító szerv tudomására hozni.

Ekkor a bíróság felfüggesztésről hozott döntéséig az adóhatóság annak ellenére köteles tartózkodni a végrehajtási cselekménytől, hogy az adótartozás teljesítésének határideje időközben már lejárt.

(A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértőjével készült írás második részét hamarosan közöljük. – a szerk.)