Meghalt Garas Klára

Vágólapra másolva!
Életének 98. évében hétfőn meghalt Garas Klára művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum egykori főigazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.
Vágólapra másolva!

Garas Klára több mint húsz éven keresztül vezette a Szépművészeti Múzeumot:

az intézmény saját halottjának tekinti.

Garas Klára 1919-ben született Rákosszentmihályon. 1937-ben érettségizett a Mária Terézia Leánygimnáziumban, majd a Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának művészettörténet-régészet szakán tanult, Hekler Antal tanszékén. 1941-ben summa cum laude doktorált.

Ezután a Szépművészeti Múzeumban helyezkedett el, ahol összesen negyven évig dolgozott. Végigjárta a kutatói állások lépcsőfokait:

volt gyakornok, tudományos munkatárs, a Régi Képtár osztályvezetője, tudományos titkár, majd 1964. január 1-jétől nyugdíjba vonulásáig, azaz 1984. március 31-ig a múzeum főigazgatója.

Garas Klára 1984-ig volt a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, ez a kép is ott készült róla és kollégáiról. Forrás: Fortepan

Kutatási területe a 16-18. századi magyarországi, itáliai és közép-európai festészet, valamint az osztrák barokk (Maulbertsch és köre) volt. A kutatómunka és a vezetői tevékenység mellett

múzeumi szakemberként kiállítások sorát rendezte, ismeretterjesztő munkájával az intézmény gyűjteményét népszerűsítette,

és állandó résztvevője, illetve előadója volt a kutatási profilját érintő konferenciáknak.


Tudományos munkásságán és múzeumi pályafutásán túl számottevő volt jelenléte és tevékenysége a szakmai közéletben is: szerkesztőségi tagja volt a legfontosabb magyar művészettörténeti folyóiratoknak, és a tudományág számos magyar, illetve külföldi szervezetének, bizottságának a munkájában közreműködött.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) levelező tagjává 1973-ban, rendes tagjává pedig 1985-ben választották meg; korábban pedig már tagja lett az MTA Művészettörténeti Bizottságának. Megválasztották a Comité International d'Histoire de l'Art tiszteleti tagjává is.

Garas Klárát 1977-ben Móra Ferenc-emlékéremmel, 2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki.