Világhírű építészek versengenek a Néprajzi Múzeumért

Liget Budapest Projekt, átalakul a Városliget, múzeumnegyed
Budapest, 2009. szeptember 22. Légi felvétel a részben víz nélküli Városligeti tóról, a Szépművészeti Múzeum északi oldaláról, valamint a Városliget részletéről. MTI Fotó: H. Szabó Sándor
Vágólapra másolva!
A Városliget Zrt. decemberben írt ki tervpályázatot a Néprajzi Múzeum új épületére, most véglegesítették a pályázók körét. 
Vágólapra másolva!

A pályázók között van a többek között

  • a római 21. századi művészeti múzeumot, a MAXXI-t és a Glasgow-i Közlekedési Múzeumot tervező, Pritzker-díjas Zaha Hadid
  • az athéni Akropolisz múzeum (Bernard Tschumi Architects) és az új kaliforniai Google székház tervezője, a BIG - Bjarke Ingels Group építész iroda
  • Dominique Perrault Architecture, a Coop Himmelb(l)au
  • a szintén Pritzker-díjas Rem Koolhaas is, akinek OMA nevű irodája jegyzi többek közt a szentpétervári Hermitage múzeumot.

A beérkező pályaműveket 11 tagú, magyar és nemzetközi múzeumi és építészeti szakemberekből álló zsűri bírálja majd el, az eredményhirdetés várhatóan 2016 májusában lesz. Az évtized végére minden elemében megújuló Városligetben nem csak új intézmények épülnek, hanem a régi épületek is megújulnak, egyben rehabilitálják és bővítik a Liget zöldfelületét is.

Liget projekt Forrás: MTI/H. Szabó Sándor

A Néprajzi Múzeum új épületének tervezésére 2014-ben már lezajlott egy építészeti tervpályázat, melyből a francia Vallet de Martinis és a DIID építésziroda terve került ki győztesen, ám a Városliget megújítását és fejlesztését szolgáló Liget Budapest projekt végleges struktúrájára vonatkozó kormánydöntés alapján a Néprajzi Múzeum tervezési területe új helyszínre, az Ötvenhatosok terének középső szakaszára került, ezért új tervpályázat kiírására van szükség.

Ezt a tervet már elvetették, nem lesz radiátorház Forrás: Tumblr/lebegopont

Információink szerint a radiátorépületnek is csúfolt házat azért vetették el, mert az nem tetszett a fő politikai döntéshozóknak.

Az Új Néprajzi Múzeum a Városliget szélén, az Ötvenhatosok terén kap majd helyet. A pályázat eredményhirdetése 2016 májusára várható. A Városliget átfogó és komplex megújítását szolgáló Liget Budapest Projekt részeként az új épület a tervek szerint 2019-ben nyitja majd meg kapuit.

Az 1872-ben alapított Néprajzi Múzeum a néprajztudomány, az európai etnológia, a kulturális antropológia első számú magyarországi intézménye, múzeumtudományi műhelye, amely eddig soha nem működött egy múzeum számára tervezett, így a gyűjtemény bemutatására igazán alkalmas épületben. Az intézmény új, korszerű épületbe való költözése lehető teszi majd, hogy a közönség elől eddig elzárt, raktárban pihenő műtárgyak egy jelentős részét állandó kiállításon és korszerű módon mutathassa be az intézmény.

A Liget Budapest Projekt keretében eddig két új épület megvalósításáról született döntés, amelyeket világhírű japán építészek terveznek. Az elbontandó, volt Hungexpo irodaházak helyén épülő Magyar Zene Házát Sou Fujimoto, a Petőfi Csarnok helyén felépülő Új Nemzeti Galériát pedig a Pritzker-díjas SANAA építésziroda tervezi.