Tíz percig aranyérmes volt Rozsnyói

Vitatják a 3000 méteres akadályverseny döntőjén elsőnek befutó brit Brasher aranyérmét, mert a hivatalos figyelő szerint meglökte a norvég Larsent. A másodiknak beérkező magyar Rozsnyói Sándort hirdették ki elsőnek. A brit csapat erre válaszul megtámadta a döntést. Külön zsűri vizsgálta: kit lökött meg Brasher?

Hatalmas vita bontakozott ki a 3000 méteres akadályfutás kapcsán. K.O.-val győzött volna Brasher? Csalással futott be a brit Rozsnyói előtt? A közönség kezdettől fogva nagy várakozással kísérte a versenyt, hiszen az előfutamok szoros eredményei után nagy küzdelemre számítottak. Mindenki kíváncsi volt, hogy a világcsúcstartó Rozsnyói megnyeri-e Magyarország számára az első olimpiai aranyat.

Kilenc ország futói sorakoztak fel az indítóhelynél. A rajt után az angol Disley, a norvég Larsen és a szovjet Rzsiscsin állt az élre, de egyre inkább a norvég futó vette kezébe a kezdeményezést. Két kör után, 800 méternél Larsen 10-15 méteres előnyre tett szert az egy csoportba tömörült mezőnnyel szemben. Rozsnyói a második helyen futott, nyomában Rzsiscsinnel. Utánuk következett két angol: Shirley és Disley. Majd az amerikai Jones és csupán ezután következett a brit Brasher. A felzárkózás után Larsen és Rozsnyói vezetett, de egyiküknek sem volt komolyabb előnye.

A táv felének megtétele után még mindig egy csoportban haladtak a futók, és senki sem akarta átvenni a vezetést. Az első támadás a céltól körülbelül 700-800 méterre kezdődött meg: Rzsiscsin és Rozsnyói kísérelt meg a többiektől elfutni. Brasher is ekkor került föl az élbolyba. Négyen haladtak elől most már: Rzsiscsin, Rozsnyói, Brasher, Larsen. A négyes őrcsoporttól kissé elmaradva Disley futott, Jones teljesen visszaesett.

Csöngetéskor Rozsnyói és Brasher állt az élen. Az angol nagy meglepetésre egyre jobban előretört, és komoly előnyre tett szert. Végül Brasher futott be elsőnek körülbelül 10-15 méteres előnnyel. Brasher győzelme - új olimpiai csúcseredménnyel - megdöbbentett a közönséget, mert nem sorolják a világ legkiválóbb akadályfutói közé. A kevéssé ismert angol atléta alig jutott be Nagy-Britannia olimpiai csapatába. A tömzsi, szemüveges futóból a verseny mindent kivett, alighogy átfutott a célon, lezuhant a fűre.

Az eredménynél csak az volt meglepőbb, hogy a nem sokkal később megszólaló hangszórók nem Brasher, hanem Rozsnyói nevét mondták. A magyar versenyző lett aranyérmes. Kiderült, hogy az angol futót diszkvalifikálták, mert az utolsó körben meglökte egy csoportban futó ellenfeleit. Az óvást a szóbanforgó akadályt ügyelő hivatalos személy nyújtotta be.