Milosevics: a NATO esélytelen Jugoszláviában<br/>

Vágólapra másolva!
Milosevics jugoszláv elnök ma kijelentette, hogy szerinte a NATO beavatkozása egyáltalán nem érte el célját, és Jugoszlávia felkészülten várja akár a szárazföldi hadműveleteket is.
Vágólapra másolva!

MilosevicsSlobodan Milosevics szerint a NATO elvérzik Koszovóban. A szlovák szakszervezeti napilapnak, a Prácának nyilatkozó jugoszláv elnök azt mondta, hogy noha a Koszovóban élőknek csupán az egyharmada szerb nemzetiségű, ám "az albánokat gyors elszaporodásuk semmiképpen sem jogosítja fel arra, hogy hazánk egy részét elszakítsák". Ismétlődik a történelem, mondta Milosevics, aki egyébként úgy látja, hogy országa az első világháborúban az osztrák-magyar-német agresszió, a másodikban pedig a hitlerista agresszió áldozata lett. A jelenlegi agresszió még jobban egyesíti az egyre több külföldi támogatásban részesülő szerb nemzetet. A támadások többsége a nem katonai jellegű objektumokat éri, tehát háborús veszteség nincs. Elemzése szerint eddig Jugoszlávia csupán öt katonát veszített, de a bombák például 150 iskolát, kórházat, egyéb civil objektumot, emberekkel teli vonatokat, autóbuszokat, hidakat, elektromos hálózati rendszereket pusztítottak el. Milosevics szerint hazugság, hogy a szerbek etnikai tisztogatásokat hajtanak végre. A bombázások kezdetéig a koszovói albánok nem menekültek: az emberek a szerbek és albánok között nem válogató NATO-bombák elől menekülnek el otthonaikból. Milosevics szerint a jugoszláv haderők sikeresek a NATO-erőkkel szemben. Mint mondta, a háború kezdete óta a jugoszláv légelhárítás a NATO félszáz harci gépét és száznál több rakétáját semmisítette meg, mert a katonák nem félnek, gyorsan kitanulták a NATO ellen alkalmas harcászati fortélyokat, megismerték az ellenfél gyenge pontjait. A NATO-erők lehetséges szárazföldi bevetésére nemcsak felkészültek, hanem valójában várják is.
- Ahogy megérkeznek, aktívan védekezünk és gyilkoljuk őket. - mondta Milosevics. Azt is kijelentette , hogy mi sem természetesebb, mint hogy Belgrád számít az orosz segítségre. "Minden szerb reménykedve fordul Kelet felé és arra tekint, ahol az orosz Nap felkel. Ha az oroszok segítenek, könnyebb lesz a védekezés. Ha nem segítenek, mi akkor is megvédjük magunkat"-mondta végezetül az elnök.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) azt gyanítja, hogy a hét végén az albán határnál még tömegesen sorban álló koszovóiakat a jugoszláv erők mellékutakra terelték és ott is tartják őket. Biztos információi egyelőre nincsenek a szervezetnek.

Viktor Csernomirgyin, az orosz elnök múlt héten kinevezett jugoszláviai különmegbízottja kedden Tbiliszibe megkezdte körútját a FÁK három tagországában, hogy támogatást szerezzen a koszovói konfliktus diplomáciai rendezéséhez. Csernomirgyin megérkezése után rögtön tárgyalóasztalhoz ült Eduard Sevardnadze grúz elnökkel, és átadta neki Borisz Jelcin üzenetét, amelynek tartalmát nem hozták nyilvánosságra. Nem tudni, miről tárgyalt a két politikus, de Csernomirgyin még a megbeszélések előtt közölte, hogy egyebek között a koszovói rendezésre vonatkozó grúz javaslatokról lesz szó.

(MTI)

Korábban:

Milosevics: a NATO eredménytelen