Az indonéz katonai vezetés ellenzi Kelet-Timor függetlenségét<br/>

Vágólapra másolva!
A kelet-timori gyilkosságsorozat, az erőszak fellángolása nemcsak ennek az indonéz tartománynak a jövőjét, hanem az oszágban folyó politikai és gazdasági reformok kimenetelét is kérdésessé teszi.
Vágólapra másolva!

Az indonéz vezetés, azon belül is a katonai szárny ellenzi Kelet-Timor elszakadását, és attól tart, hogy az 1975-ben erőszakkal Indonéziához csatolt volt portugál gyarmat önállósodása a 200 millió lakosú ország más térségeiben is erősíti az autonómiatörekvéseket - ezzel indokolják a megfigyelők, hogy az indonéz katonaság szemet huny a kelet-timori vérengzés felett.
A tartományi székhelyen január óta zajlanak az elszakadás hívei és az indonéz egység pártján állók közötti összetűzések. A hét végén az elszakadást ellenzők a tartomány székhelyén, Diliben fényes nappal mintegy 30 embert gyilkoltak meg, miközben a helyi kormányzó katonai parádén vett részt - mondják szemtanúk. Vagyis a mészárlás az indonéz biztonsági erők hallgatólagos jóváhagyásával folyik a tartományban, "Jakarta szemet huny a milíciák erőszakoskodása felett".
Az indonéz vezetés januárban tett ígéretet arra, hogy kiterjedt autonómiát ad a kormányzóságnak, ám ha az erről szóló javaslatot a népszavazáson - mint az várható - elveti a kelet-timori lakosság, akkor Jakarta függetlenséget biztosít Kelet-Timor számára. Sokan tartanak ettől az indonéz vezetésen belül, a milíciák pedig ennek a forgatókönyvnek a megvalósulását akarják megakadályozni.
Wiranto tábornok, a hadsereg főparancsnoka Kelet-Timorba utazik, hogy a "törvénytelenül" fegyverekhez jutott milíciák leszerelését kieszközölje. Hangsúlyozta, hogy a biztonsági erők nem fogják megfosztani fegyvereiktől azokat a milíciákat, amelyeket a hadsereg képzett ki és látott el fegyverekkel. Wiranto más indonéz vezetőkkel együtt kizárta annak lehetőségét, hogy az indonéz csapatokat kivonják Kelet-Timorból, és azt is, hogy ENSZ-békefenntartók érkezzenek a tartományba.
Habibie elnök és az indonéz kormány tagjai ugyan ismételten ígéretet tettek arra, hogy 2000 januárja előtt megoldják a kelet-timori problémát, ám a tények alapján az elemzők arra a következtetésre jutnak, hogy egyes indonéz vezetők már az autonómiajavaslat visszavonásán gondolkodnak.

John Howard ausztrál miniszterelnök országa segítségét ajánlotta fel, az indonéziai vérengzések befejezéséhez. Az ausztrál vezető és az indonéz elnök a jövő héten Bali szigetén fognak találkozni. A találkozón a Kelet-Timorban tapasztalható erősödő erőszakról és az indonéz hadsereg sikertelen tevékenységéről lesz szó.
John Howard szerint csak az indonéz kormány és a hadsereg képes megállítani a vérengzéseket. Ausztrália szerinte egyet tehet, megpróbálja valamilyen módon befolyásolni az indonéz kormányt, hogy gyakoroljon nagyobb hatalmat a hadsereg felett és biztosítsa a vérengzések megszűnését. Austrália nem fűz nagy reményeket ahhoz, hogy egy másik országon belüli vitát meg tud oldani. A miniszterelnök korainak találja, hogy ENSZ-békefenntartókat küldjenek az országba és úgy véli ehhez az indonéz kormány beleegyezésére is szükség lenne.

(MTI)

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Ajánló:

Az indonéz kormány által 24 éve megszállva tartott Kelet-Timorban az erőszakos cselekedetek mindennaposak.

Korábban:

Az [*****] 1999. március 5-i cikke.