Az USA nem üzen hadat Jugoszláviának<br/>

Vágólapra másolva!
Az amerikai képviselőház nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó bizottsága kedden egyhangúlag leszavazta Tom Campbell kaliforniai republikánus képviselő javaslatát, hogy az Egyesült Államok szüntesse be balkáni katonai tevékenységét, vagy pedig hivatalosan üzenjen hadat Jugoszláviának.
Vágólapra másolva!

A bizottság 30-19 arányban elvetett egy másik indítványt is, amely azt szorgalmazta, hogy az Egyesült Államok teljességgel "vonuljon ki" az egész balkáni konfliktusból.
Bár mindkét javaslat megbukott a bizottságban, a szabályok értelmében szerdán mégis a képviselőház plénuma elé kerül, ahol minden bizonnyal nem kap támogatást.
Nem ilyen egyértelmű a várható sorsa annak a harmadik javaslatnak, amely szintén a képviselőház napirendjén szerepel szerdán: ez kötelezné az elnököt arra, hogy kérjen kongresszusi jóváhagyást, mielőtt esetleg dönt az amerikai szárazföldi erők koszovói bevetéséről.

Közben a NATO rakétái kedden este valószínűleg lakóépületeket találtak el a dél-szerbiai Surdulica városban. A szerb televízió jelentése szerint legkevesebb 20 polgári személy, többségükben asszonyok és gyermekek veszítették életüket.
Jugoszláviai légi hadjáratának 35. napján az észak-atlanti szövetség koszovói célpontokat is támadott, egyebek között lőszerraktárakat, radarállomásokat és egy repülőteret Pristina tartományi székváros közelében.
Kedden este - a Tanjug jelentése szerint - Montenegró fővárosa, Podgorica környékén több nagy robbanás hallatszott. Ezt megelőzően a jugoszláv tagköztársaságban megszólaltak a légvédelmi szirénák. A Reuters televízió filmre vette a bulgáriai határ közelében fekvő Surdulicában történt rombolást. Helyi lakosok elmondása szerint kedden déltájban 25 perc alatt 16 rakéta csapódott be a városban. "Surdulica egyharmada rommá vált" - mondta el Miroslav Stojiljkovic városi tisztségviselő a Reutersnek. "2-300 család elvesztette a fedelet a feje fölül". Stojiljkovic szerint eddig 16 holttestet emeltek ki a romok alól, de folyik a kutatás további áldozatok után. 11 embert kórházba szállítottak.
A Beta független szerb hírügynökség azt jelentette, hogy a légi csapás lerombolt egy egészségügyi létesítményt, és megszüntette a város vízellátását.
A Tanjug arról adott hírt, hogy erős robbanások rázkódtatták meg a délkelet-szerbiai Pirot város környékét is. Áldozatokról nem érkeztek jelentések.

A NATO harci gépei szerdára virradóra a jugoszláv főváros Topcider, Senjak, Resnik és Rakovica negyedeit támadták. Találat ért egy laktanyát egy kórház közvetlen szomszédságában. Áldozatokról nem érkeztek jelentések. A laktanya - mint a Beta jelentette - a dedinjei diplomata- és villanegyed peremén található. A szomszédos Topcider és Kosutnjak kerületekből füstfelhő emelkedett az ég felé - adta hírül a Radio Novosti belgrádi adó. Még mielőtt megszólaltak volna a szirénák, hallani lehetett a repülőgépzúgást és a robbanásokat Belgrádban. A Beta jelentése szerint támadás érte a közép-szerbiai Cacak városát is.

Az Egyesült Jugoszláv Baloldal (JUL) elnevezésű párt, a Slobodan Milosevic vezette szocialisták koalíciós partnere a jugoszláv kormányban, helyeselné ha nemzetközi jelenlét szavatolná Koszovóban a válságból való kibontakozást. A dpa jelentéséből nem derül ki, hogy milyen jellegű - polgári vagy katonai - jelenlétre gondolnak a JUL vezetői. Annyi világlik ki egyértelműen a szerb közszolgálati televízióban kedden este ismertetett állásfoglalásukból, hogy az ENSZ égisze alatt és Oroszország részvételével képzelnék el ezt a nemzetközi jelenlétet, és hogy minden politikai rendezés előfeltételének tartják a "NATO-agresszió" beszüntetését. Az Egyesült Jugoszláv Baloldalt Mira Markovic, Milosevic jugoszláv elnök felesége vezeti.

(MTI)

Ajánló: