Helyreállították az áramszolgáltatást Szerbiában <br/>

Vágólapra másolva!
Szerbia számos városában hétfő hajnalban sikerült helyreállítani a NATO támadásai következtében megszűnt áramszolgáltatást. Az országos sötétséget az okozta, hogy a NATO által kilőtt bombákból szétspiccelő, grafitot és szenet tartalmazó vegyi anyagok rövidzárlatossá tették az elektromos hálózatokat.
Vágólapra másolva!

Momcilo Cebalovics, a szerb elektromos művek egyik vezetője elmondta, hogy Belgrádban a fogyasztók mintegy 30 százaléka, köztük a kórházak, ismét rendelkeznek árammal. Jelenleg azon fáradoznak, hogy visszaállítsák a fővárosi vízművek áramellátását.
A szerb állami rádió hírei szerint sikerült helyreállítani az elektromos energia szolgáltatását Pozega, Cacak, Kraljevo, Krusevac, Pirot, Szendrő, Pozarevac, Valjevo és Uzice városokban, valamint a Vajdaság egyes részeiben.
A Tanjug jugoszláv hírügynökség megerősítette, hogy vasárnap éjjel támadás érte a délnyugat-szerbiai Valjevo város fémfeldolgozó üzemét. Rakéták csapódtak be a város Pavlovic nevű lakónegyedében is, ennek következtében három ház súlyosan megrongálódott.
Robbanások hallatszottak éjjel két órakor az Újvidék közelében fekvő Fruska Gora hegy irányából is, ahol egy televíziós átjátszóállomás található.
Szerb tisztviselők elmondták, hogy a vasárnap éjszakai támadások főleg erőművek ellen irányultak. A szövetség légiereje által kilőtt lövedékek minimális károkat okoztak a létesítményekben, de a bombákból szétspiccelő, grafitot és szenet tartalmazó vegyi anyagok
rövidzárlatossá tették az elektromos hálózatokat.

John Howard ausztrál miniszterelnök azt reméli, hogy Jugoszláviában szabadon engedik a CARE ausztrál segélyszervezet két munkatársát, akiket kémkedés gyanújával március 31-én vettek őrizetbe egy jugoszláv-horvát határátkelőhelyen.
Howard azután fejtette ki véleményét az ausztrál aktivisták szabadon bocsátásáról, miután értesült a hadifogságba esett három amerikai katona kiszabadulásáról. Gratulált a katonák elengedését kieszközölő Jesse Jackson tiszteletesnek.
Nebojsa Vujovic jugoszláv külügyi szóvivő azonban közölte, hogy a NATO javára végzett kémkedéssel vádolt Steve Pratt és Peter Wallace esetében szó sem lehet az elengedésről. A Reuters jelentése szerint a segélyszervezet jugoszláviai tevékenységét két éve irányító Pratt három hete a jugoszláviai televízióban elismerte: tevékenységét arra használta fel, hogy kémkedjen Jugoszláviában. Családja szerint erőszakkal vették rá Prattot, hogy nyilvánosan ilyesmit állítson, az ausztrál kormány pedig ostobaságnak minősítette a kémkedés vádját.

Szlobodan Milosevics jugoszláv elnök feleségével, Mirjana Markoviccsal készített interjút sugárzott vasárnap a CBS amerikai tévéhálózat. A beszélgetést szombaton rögzítették.
Mirjana Markovic marxista szociológus professzor, és a neokommunistaként számon tartott baloldali egységpárt élén mintegy saját férjének legfőbb koalíciós partnere. Az interjúban tagadta, hogy a szerbek részéről etnikai tisztogatás folyik Koszovóban. Nem adott hitelt azoknak a beszámolóknak, miszerint civileket gyilkolnak le, és nőket erőszakolnak meg. Elmondta, hogy a szerbek csak a saját hazájukat védik az agresszióval szemben. Az Egyesült Államok és a NATO katonai fellépését a vietnami háborúhoz hasonlította, és a megtámadott kis nép erkölcsi igazságát hangoztatta. Azt állította, hogy a koszovói albánok soha sem lázadtak volna fel Jugoszlávia ellen, ha külföldről nem bátorítják őket erre.

(MTI)

Ajánló:

A legfrissebb hírek, adatok és vélemények tárháza.