Jugoszláviának nincs ínyére az olajembargó<br/>

Vágólapra másolva!
Hétfőn Belgrád arra kérte a BT-t, hogy ítélje el az EU pénteken megkezdett olajblokádját. Jugoszlávia szerint az embargó nem felel meg a nemzetközi normáknak. Ugyanakkor hatásosnak tűnik a NATO elektromos berendezésekre mért csapása is, mert Jugoszláviában mérsékelt áramfogyasztásra kérték a lakosságot.
Vágólapra másolva!

A belgrádi kormány hétfőn kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy ítélje el a Jugoszlávia elleni olajszállítási tilalmat, amelyet az Európai Unió pénteken léptetett életbe. Belgrád azt állítja, hogy a tilalom "törvénybe ütközik", és arra kéri az ENSZ-BT-t, hogy nyilvánítsa semmisnek. Zivadin Jovanovic jugoszláv külügyminiszter a BT elnökének küldött levélében az ENSZ alapokmánya kirívó megsértésének nevezte az olajszállítási tilalmat. A világszervezet székhelyén diplomaták azt mondták, az ENSZ nem fog semmilyen hasonló, a kérésnek megfelelő értelmű lépést tenni. Jovanovic levelében különösen az alapokmány 53 cikkére hivatkozik, amely tiltja, hogy bármely regionális szervezet a Biztonsági Tanács felhatalmazása nélkül kényszerítő intézkedést alkalmazzon bármely szuverén állam ellen.

A jugoszláviai áramszolgáltató vállalat takarékosságra szólította fel a fogyasztókat, és bejelentette, hogy intézkedéseket dolgoz ki az elektromos energia felhasználásának ésszerűsítésére. Az Elektroprivreda hétfőn szólította fel a fogyasztókat, miután a NATO repülőgépeinek grafitbombás támadásai komoly zavarokat okoztak az ország áramellátásban. Az áramszolgáltató azt ajánlotta, hogy a fogyasztók lakásonként például csak egy villanykörtét használjanak világításra, hogy ezzel is csökkentsék a hálózatok megterhelését.

A jugoszláv légvédelem eltalált egy A-10-es Thunderbolt típusú repülőgépet, amely azonban le tudott szállni Macedóniában. Jamie Shea NATO-szóvivő hétfőn Brüsszelben közölte, hogy a jugoszláv légvédelem ,,egy lövés következtében egy A-10 típusú gép hajtóműve meghibásodott,, , de a pilótának nem esett baja és le tudott szállni Macedóniában.

Görögország betartja a Jugoszláviával szemben pénteken elhatározott európai uniós olajembargót. Athén ugyan nem ért egyet az újabb korlátozó intézkedéssel, s az EU miniszteri tanácsának pénteki ülésén tartózkodott is az olajembargóról döntő szavazáson, országa mindazonáltal tartja magát az elfogadott határozathoz.

Április 12-én kétnapos munkalátogatásra Oroszországba utazik Jacques Chirac francia elnök, hogy a koszovói válságról tárgyaljon Borisz Jelcin orosz államfővel.