Csernomirgyin Pekingbe utazik <br/>

Vágólapra másolva!
Viktor Csernomirgyin, az orosz elnök balkáni megbízottja hétfőn valószínűleg Pekingbe repül. Útjának célja, hogy a kínai vezetéssel megvitassa a belgrádi kínai nagykövetségre mért rakétacsapások nyomán kialakult helyzetet, a jugoszláviai válság rendezésének lehetőségeit. Bill Clinton sajnálkozását fejezte ki a kínai államfőnek az incidens miatt.
Vágólapra másolva!

Az orosz békeközvetítő a hét végén Bonnban tárgyalt, de korábbi terveivel ellentétben nem utazott el Belgrádba - éppen a kínai nagykövetség bombázása miatt feszültté vált helyzet miatt. Telefonon azonban konzultált Szlobodan Milosevics jugoszláv elnökkel.
Moszkva a belgrádi kínai külképviseletet ért NATO-csapás nyomán aktivizálta kapcsolatait Pekinggel és más ázsiai fővárosokkal. Igor Ivanov orosz külügyminiszter, - aki az incidens miatt elhalasztotta londoni látogatását - szombaton kapcsolatba lépett telefonon a kínai külügyminiszterrel. Ivanov és Tang Csia-hszüan egyetértett abban, hogy sürgősen véget kell vetni a NATO rakétacsapásainak és bombázásainak, s a problémákat politikai úton kell megoldani. Az orosz külügyminiszter június elején látogat el Pekingbe, s tárgyalásainak fő témája a balkáni válság lesz - jelentette be Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes,
utalva arra, hogy folyamatos a konzultáció Moszkva és Peking között.

Bill Clinton amerikai elnök Csiang Cö-min kínai államfőhöz intézett vasárnapi személyes üzenetében fejezte ki sajnálkozását amiatt, hogy a NATO Jugoszlávia elleni légi csapásai során rakétatámadás érte Kína belgrádi nagykövetségének épületét.
David Leavy, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője elmondta, az elnök az üzenetben kifejezte, hogy a nagykövetség elleni támadás nem volt szándékos, tévedés állt a háttérben. "Magától értetődően sajnáljuk az emberi életekben okozott veszteséget, és a szenvedést, amit ez a csapás kiváltott" - fogalmazott a szóvivő, Clinton üzenetét ismertetve.
Az üzenet a továbbiakban a Jugoszlávia elleni támadások szükségességét indokolta. Utalt a Szlobodan Milosevics jugoszláv elnök által végrehajtatott koszovói etnikai tisztogatásokra, és
leszögezte: a nemzetközi közösségnek érdekében áll, hogy felszámolják a Milosevics-féle elnyomást.
A washingtoni kínai nagykövetséghez eljuttatott üzenetben Bill Clinton kiemelte annak fontosságát is, hogy meg kell védelmezni a pekingi amerikai nagykövetségen tartózkodókat, szavatolni kell a kínai tüntetők ostroma alatt álló nagykövetség személyzetének biztonságát.

Hétfőn reggel viszonylagos nyugalom követte a kínai fővárosban az elmúlt két nap diáktüntetéseit. Hétfőn hajnalban a pekingi amerikai nagykövetség előtt már egyetlen tüntető diák sem volt, bár a nagyszámú rendőr jelenléte arra utalt, hogy a tüntetések folytatódhatnak. A diplomáciai negyedet rendőrök vették körül, és csak azokat a kínai gépkocsikat, illetve személyeket engedik be a negyedbe, amelyek a külföldi képviseletek alkalmazásában állnak, illetve működtetésükhöz szükségesek. Eltűntek azok az autóbuszok is, amelyek az előző két nap az egyetemistákat szállították az amerikai nagykövetséghez; helyettük hasonló, de a külképviseletek védelmét ellátó rendőröket és katonákat szállító autóbuszok láthatók.
Hasonló készültség védi a brit nagykövetséget és a többi NATO-tag pekingi képviseletét.

(MTI)

Korábban:

A találat után Kína felszólította a NATO-t a katonai műveletek azonnali beszüntetésére. (1999. 05.08.)