A jugoszlávok akadályozzák a Montenegrónak szánt segélyszállítmányok célbajutását<br/>

Vágólapra másolva!
Montenegro nem engedélyezte, hogy a jugoszláv hatóságok ellenőrizzék a határon átszállított segélyszállítmányokat, ezért a jugoszlávok nyolc határátkelőt jelöltek ki a segélyek számára. A határátkelőhelyek között Montenegro nem szerepel, és a jugoszláv hatóságok szankciókat helyeztek kilátásba, ha Montenegro megszegi a szabályt.
Vágólapra másolva!

A jugoszláv hatóságok nem engedik célba jutni a Montenegrónak szánt humanitárius segélyszállítmányokat, mert a kisebbik tagköztársaság, Montenegro kormánya nem engedélyezte a szövetségi szerveknek, hogy ellenőrizzék a segélyeket, és hogy részt vehessenek azok szétosztásában – közölték Belgrádban.
Maksim Korac jugoszláv munka- és egészségügyi miniszterhelyettes, a humanitárius kérdésekkel foglalkozó állami bizottság vezetője elmondta: minisztériuma nyolc határátkelőt jelölt ki, amelyeken keresztül a szállítmányok beléphetnek Jugoszláviába, és amelyeken a szövetségi szervek ellenőrzik a segélyeket. A kijelölt határátkelők között van a jugoszláv-magyar határ menti Kelebija és Horgos is.
A tárca egyetlen átkelőt sem jelölt ki a kisebbik tagköztársaság, Montenegro határán. Korac ezt azzal indokolta: a montenegrói hatóságok nem teszik lehetővé, hogy a szövetségi minisztérium ellenőrizze a segélyeket. Podgorica még a jugoszláv menekültügyi biztosságnak és vöröskeresztnek sem engedélyezi a szétosztás ellenőrzését, bár Belgrád tudni szeretné, hogy ki kapja a segélyeket, s hogy azok végül nem a feketepiacon kötnek-e ki.
Korac felhívta az állami szerveket, hogy foglalják le a Montenegróba szállítandó segélyszállítmányokat. A segélyszervezeteket pedig figyelmeztette, hogy érvényteleníthetik munkatársaik vízumát, és megtilthatják működésüket, ha nem a Belgrád által kijelölt átkelőkön keresztül juttatják el Montenegróba a segélyeket. Podgorica ellenkezése miatt jelenleg 80 ezer tonna Montenegrónak szánt orosz és fehérorosz segély áll a raktárakban - tette hozzá.
Mint az AFP megjegyezte, a Koszovóval szomszédos köztársaságok közül a lakosság létszámához képest egyedül Montenegrót sújtja aránytalanul nagy menekülthullám; a 640 ezer lelkes köztársaságba 73,6 ezren vádoroltak át a dél-szerbiai tartományból, korábban pedig 28 ezer szerb menekültet fogadtak Boszniából és Horvátországból.

(MTI)

Ajánló:

Hírek, diplomáciai reagálások, hazai vonatkozások