A dumának még nincs meg a Jelcin elleni vádemeléshez szükséges 300 szavazata<br/>

Vágólapra másolva!
Az orosz törvényhozás alsóháza pénteken a tanúk és szakértők meghallgatásával, valamint a frakciók képviselőinek felszólalásával folytatta vitáját a Borisz Jelcin elnök ellen emelt vádakról. A 29 meghívott szakértő és tanú közül mindössze öten jelentek meg a törvényhozásban. A nagy nevek közül senki sem jött el. Így hiába várták a dumában Mihail Gorbacsov volt szovjet elnököt. Az állami duma várhatóan vasárnap szavaz az öt vádpontról. Az elnöknek valószínűleg csak a csecsen háború kirobbantásáért kell felelnie.
Vágólapra másolva!

A dumában folyik az esélylatolgatás, ugyanis még mindig nem dőlt el, hogy összegyűlik-e a vádemeléshez szükséges 300 szavazat, a kétharmados többség. Egyöntetű a vélemény, hogy valószínűleg csak az egyik vádpontban, a csecsen háború kirobbantásért mondja ki bűnösnek Jelcint az állami duma a vasárnapi szavazáson.
A vádakról folytatott vitára természetesen rányomta a bélyegét az orosz kormányválság, a Primakov-kabinet szerdai menesztése. Talán ennek is tudható be, hogy a 29 meghívott szakértő és tanú közül mindössze öten jelentek meg a törvényhozásban. A nagy nevek közül senki sem jött el. Hiába várták a dumában Mihail Gorbacsov volt szovjet elnököt, Ruszlan Haszbulatov volt parlamenti elnököt, Pavel Gracsov és Dmitrij Jazov volt védelmi minisztereket, Alekszandr Ruckoj volt orosz alelnököt és más ismert politikusokat.
Gennagyij Szeleznyov, a duma elnöke utalt arra, hogy a meghívottaknak a hatalom alighanem "megtiltotta" a megjelenést. Ezt azonban rögvest cáfolta a Kreml képviselője, emlékeztetve arra, hogy a szakértőket magánemberként hívták meg, s semmi sem kötelezi őket a törvényhozásban való megjelenésre.
Szeleznyov azt is sérelmezte, hogy az orosz állami tv-csatorna nem közvetíti egyenesben a duma vitáját. Az RTR csatorna ezt azzal utasította vissza, hogy a duma nem kérte hivatalosan írásban az egyenes közvetítést, így azt nem is szervezték meg.
A frakciók képviselőinek pénteki felszólalásai sem hoztak szenzációt, hiszen a képviselőcsoportok többsége már hetekkel ezelőtt döntött arról, miként szavaz a vádpontokról. Némi színt vitt a pénteki vitába Vlagyimir Zsirinovszkij, a Liberális Demokrata Párt vezetőjének felszólalása, aki közölte végleges álláspontjukat: az LDP nem szavaz a vádemelésre, viszont támogatja Szergej Sztyepasin miniszterelnöki megbízatását, s erről mielőbbi szavazást követel.

(MTI)