Világszerte örömmel fogadták Barak győzelmét<br/>

Vágólapra másolva!
Világszerte reménnyel és derűlátással fogadták a munkapárti Ehud Barak szinte már biztosra vehető kormányfői megválasztását. Ettől a nemzetközi közösség egyöntetűen azt várja, hogy lendületet ad a közel-keleti békefolyamatnak.
Vágólapra másolva!

Bill Clinton amerikai elnök telefonon gratulált az izraeli Munkapárt elnökének választási győzelméhez. Arra kérte Barakot: minden energiájával egy igazságos, tartós és átfogó közel-keleti béke megteremtésért munkálkodjon, amely megerősíti majd Izrael biztonságát. A Fehér Ház által kiadott közlemény szerint Clinton elnök először Benjamin Netanjahunak telefonált, hogy megköszönje Izraelnek tett odaadó szolgálatait, majd Ehud Barakkal folytatott telefonbeszélgetésében felajánlotta, hogy a jövőben is határozottan támogatja Izraelt és népét.
Elégedetten fogadták a választási eredményt az amerikai zsidó szervezetek is. Ehud Barak megválasztása harmonikusabb amerikai-izraeli kapcsolatok létrejöttét eredményezheti - vélte az AFP-nek nyilatkozva David Harris, az Amerikai Zsidó Bizottság vezetője, aki szerint várhatóan kisebb lesz a feszültség a diaszpóra és Izrael között, főleg a vallási kérdéseket illetően.

Jasszer Arafat palesztin elnök hétfő este gratulált Ehud Baraknak miniszterelnökké választása alkalmából, és reményét fejezte ki, hogy az izraeli kormányváltás révén újraindulhat a közel-keleti békefolyamat.
Az Arab Liga főtitkára szerint vannak pozitív előjelei annak, hogy Barak békét hoz Izraelre. - Az izraeli választások megmutatták, hogy Netanjahu politikája hatástalan, s ez nagy jelentőségű az izraeliek és az arabok számára.
A szélsőséges Hamász vezetője, Ahmed Jaszin sejk szerint viszont "a Likud és a Munkapárt egy és ugyanaz", vagyis nem vár jelentős elmozdulást az eddigi irányvonaltól.

Egyiptom derűlátóen ítéli meg a békefolyamat továbbvitelének esélyeit Barak miniszterelnöksége alatt. Mint Amr Musza egyiptomi külügyminiszter kijelentette: Egyiptom mindaddig együttműködik Barakkal, amíg az elkötelezett a békefolyamat megmentésére.

A japán vezetők reményüket fejezték ki, hogy az új izraeli vezetés hamarosan újraindítja a közel-keleti béketárgyalásokat, és előre lehet majd lépni a Palesztina végső státusáról szóló tárgyalásokon.
Nonaka Hiromu japán kormányszóvivő és Komura Maszahiko külügyminiszter hangsúlyozta Ehud Barak munkapárti vezető Benjamin Netanjahu kormányfő felett aratott győzelme után, hogy a szigetország a jövőben is aktívan közreműködik a tartós közel-keleti béke megteremtése érdekében.

"Döntő előrelépés következik be hamarosan a közel-keleti béke ügyében", írta Jacques Chirac francia államfő üdvözlő levelében Ehud Baraknak.
Chirac meggyőződése szerint Barak irányításával a következő hónapokban döntő haladás lesz az annyira áhított térségbeli béke irányába, építő kapcsolatok jönnek létre Izrael és szomszédai között. Ehhez Franciaország minden támogatást megad.
A francia miniszterelnök, a szocialista Lionel Jospin saját és kormánya nevében is igen melegen üdvözölte a munkapárti Ehud Barak választási sikerét, kijelentve: a választók döntő többsége az izraeli politika megújulására, a békefolyamat felélesztésére voksolt, amikor Barakra szavazott.

Az orosz külügyminisztérium első reakciójában a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésére helyezte a hangsúlyt.

Lamberto Dini olasz külügyminiszter ugyancsak üdvözölte Barak győzelmét, ugyanakkor kétségeit hangoztatta, hogy Baraknak nem lesz olyan erős többsége a parlamentben, ami egyértelmű politizálást tenne lehetővé.

Jeórjiosz Papandreu görög és Hubert Védrine francia külügyminiszter ugyancsak örömének adott hangot a választási eredményt hallva. Mindketten arra számítanak, hogy az új izraeli kormányfő színre lépésével mozgásba lendül a békefolyamat.
Jean Chrétien kanadai miniszterelnök a demokrácia kifejeződését látja a választási eredményben.

A német kancellár üzenetben gratulált az izraeli kormányfőválasztás nyertesének, egyúttal hazája támogatásáról biztosítva a munkapárti politikust a reá váró feladatok megoldásában.
Gerhard Schröder üzenete rámutat: Ehud Barak a közel-keleti békefolyamat nehéz szakaszában veszi át a kormányzást elődjétől.

Uri Avnery ismert izraeli publicista és békeaktivista a Deutschlandfunk rádióban "több mint fordulatnak, már-már forradalomnak" minősítette Barak győzelmét Benjamin Netanjahu fölött. Avnery szerint a leendő új kormány előtt két fontos döntés áll: hajlandó-e elfogadni egy olyan palesztin állam létezését, amely magába foglalja a teljes Gáza-övezetet és a Jordán folyó nyugati partját, vagy csak olyant, amely beéri az eddig Izrael által megszállt területek 85-90 százalékával.
A fennmaradó 10-15 százalék - amelyen jelentős izraeli telepek épültek - kiszakadna Ciszjordániából, és végleg Izraelhez kerülne. A másik sorskérdés: ragaszkodni fog-e Barak kormánya ahhoz, hogy Jeruzsálem egésze Izrael örök és osztatlan fővárosa legyen, vagy pedig hajlandó lesz-e valamiféle kompromisszumra a palesztinokkal ebben a kérdésben.

Ehud Barakot üdvözölve Tony Blair brit miniszterelnök kiváló eredménynek nevezte az izraeli Munkapárt győzelmét a parlamenti választásokon, ami - mint mondta - felhatalmazza Ehud Barakot a békefolyamat előrevitelelére az izraeli nép érdekeit, a palesztin nép igazságos követeléseit szem előtt tartva.

(MTI)