Újabb összecsapás Portadownban<br/>

Vágólapra másolva!
Ismét összecsaptak a katolikusok és a protestánsok az észak-írországi Portadownban, tizenkét ember megsebesült.
Vágólapra másolva!

Tizenkét ember megsebesült az észak-írországi Portadown városában, ahol kedden este protestáns fiatalok összecsaptak a helyi katolikus lakókkal, majd rátámadtak a kivezényelt rendőrökre.
A több mint négy órán át tartó verekedés, randalírozás során a békétlenkedők több tucat gyújtóbombát, petárdát robbantottak, kirakatokat zúztak be, gépkocsikat borítottak fel. A heves összetűzéseket az váltotta ki, hogy a helyi lakosok megtámadták a protetáns Orániai Rend egyik zenekarát, amely a nyári vallási menetek előkészületeként a környéken tartotta próbáját.
Az északír városban azóta nem szűnik a feszültség, hogy a rendőrség tavaly nyáron megtiltotta az Orániai Rendnek, hogy a hagyományos nyári felvonulásai keretében Portadown katolikus negyedén is átvonuljon.
A protetáns és a katolikus lakosság közötti ellenséges hangulatot tovább szította, hogy márciusban meggyilkolták a neves északír emberi jogi ügyvédet, Rosemary Nelsont, aki Portadown lakosságának is szószólója volt a vallási menetek problémájának megoldásáról folyó tárgyalásokon.
Portadown városát az északír megbékélést meghirdető nagypénteki egyezség törékenységének egyik "jelképeként" emlegetik. Egy éve ugyan, hogy a protestáns-katolikus felekezeti harcokat lezáró békemegállapodás nyomán a lakosság megválaszthatta a tartomány saját törvényhozását, de azóta sem alakulhatott meg a belfasti kormány. David Trimble miniszterelnök Ulsteri Unionista Pártja (UUP) az IRA republikánus terrorcsoport leszerelését követeli azért, hogy a katolikus Sinn Fein párt képviselői elfoglalhassák helyüket a belfasti kormányban.
A békefolyamat védnöke, Tony Blair brit miniszterelnök ismételten Londonba hívta tárgyalásokra a nemzetgyűlési pártok képviselőit, miután az unionisták kedden elutasították a brit és az ír kormány múlt hét végén előterjesztett legújabb tervét a kormányalakítást akadályozó fegyverbeszolgáltatási vita megoldására.
A javaslat szerint az ulsteri törvényhozás pártjai már a héten megnevezhetnék miniszterjelöltjeiket, és megalakulhatna a kabinet. London viszont csak azután adná át a hatalami jogköröket az északír nemzetgyűlésnek, ha a félkatonai csoportok leszereléséért felelős nemzetközi testület vezetője elkészíti jelentését, amelyben megnevezi, mely fegyveres csoportokat minősítette testülete erőszakmentesnek. Csak azon pártok vehetnének részt a belfasti kormányban, amelyeknek a katonai szárnya "jó bizonyítványt" kap.
Az UUP ellenállása a legnagyobb akadály az előtt, hogy megalakuljon a belfasti végrehajtó testület, és London július elsejével átadja a tartomány életének irányítását az északír törvényhozásnak.

(MTI)

Ajánló:

Fotók, dokumentumok

Korábban:

1999. március 15. hétfő