Egy határőr Barak lelövésével fenyegetőzött<br/>

Vágólapra másolva!
Ehud Barakot, a nemrég megválasztott izraeli miniszterelnököt fokozottan védik, mert egy határrendőr a lelövésével fenyegetőzött. A határőrt házi őrizetbe helyezték. Barak közben bejelentette, még két évig megtartja védelmi miniszteri tisztségét.
Vágólapra másolva!

Izraelben házi őrizetbe helyeztek egy határrendőrt, mert Ehud Barak megválasztott miniszterelnök lelövésével fenyegetőzött - adta hírül az izraeli rádió.
"A választás napján, hétfőn egy határrendőr ciszjordániai támaszpontjáról autóstoppal utazott haza Bét Semesben lévő otthonába. Az utazás alatt elmondta, hogy feltétlenül ártani akar Baraknak, és a megválasztott kormányfő golyót érdemel. Hozzátette: kész börtönbe vonulni, hogy biztosítsa számára ezt a golyót" - erősítette meg a hírt az igazságügyi minisztérium szóvivője. A házi őrizetbe helyezett határrendőrtől elkobozták szolgálati fegyverét.
Az izraeli televízió egyes csatornája szerdán közölte, hogy a jobboldali Benjamin Netanjahuval szemben győzelmet aratott munkapárti vezető golyóálló mellényt kezdett viselni nyilvános szereplésein a biztonsági szolgálat utasítására.
A Reuters beszámolója szerint az izraeli vezetők védelmét szolgáló biztonsági intézkedések példátlan méreteket öltöttek azóta, hogy a békefolyamatot ellenző, jobboldali szélsőséges Jigal Amir 1995 novemberében lelőtte Jichák Rabin kormányfőt. A gyilkos életfogytiglani börtönbüntetését tölti.

Ehud Barak megválasztott izraeli miniszterelnök legkevesebb két évig megtartja a védelmi miniszteri tisztséget, hogy biztosítani tudja a kormány és a hadsereg összhangját az arab országokkal folytatott béketárgyalások idején.
A tel-avivi Háárec című napilapnak nyilatkozó Barak megerősítette, hogy szándékában áll a békefolyamat újraélesztése. A cél érdekében "egy nagykoalícióra támaszkodó kormányt" szeretne megalakítani, hogy "elhozza Izraelbe a változást, az egységet és a reményt".
A védelmi tárcát legalább a törvényhozási időszak feléig szeretné kezében tartani, hogy "biztosítsa a békefolyamat diplomáciai-biztonsági fejlődésének összehangolását" - mondta.
A békefolyamatról nyilatkozva Barak kifejtette, hogy "kényelmesen akarja folytatni a tárgyalásokat", és a kormányalakítás befejezése előtt egyetlen arab féllel sem folytat - sem közvetett, sem közvetlen - megbeszéléseket.
Barak közölte, hogy a kormányalakítás után át fogja tanulmányozni az izraeli hadsereg ciszjordániai kivonulásáról rendelkező Wye Plantation-i megállapodást, amelyet elődje, Benjamin Netanjahu kötött a palesztinokkal októberben, de végrehajtását később felfüggesztette. Barak úgy nyilatkozott, hogy egyelőre nem tudja, mit tartalmaz pontosan a szerződés, és nem ismeretes számára, hogy milyen kötelezettségeket teljesített már az előző kormány.
Az izraeli hadsereg libanoni kivonulásáról Barak egy év alatt végrehajtandó, ötpontos tervet dolgozott ki.
Izraelben napok óta folynak a találgatások a sajtóban az új koalíció összetételéről. A megválasztott kormányfő környezetéből származó információk szerint Barak szívesebben lép koalícióra a Likuddal, a Mereccel, a Nemzeti Vallási Párttal (Mavdal), a Centrumpárttal és a Nátán Saranszki vezette orosz bevándorlók pártjával, mint a vallásellenes programmal rendelkező Sinuival.

(MTI)

Korábban: