Fókuszban a jugoszláv internet - interjú a jugoszláv nagykövettel<br/>

Vágólapra másolva!
Spadijer nagykövet úrtól, aki egyébként alkotmányjogász, a tájékoztatót követően azt kérdeztük, mi a véleménye arról, hogy újvidéki interfelhasználók azt panaszolják: már csak az internet az egyetlen forrás, amit nem ellenőriznek.
Vágólapra másolva!

- Nagykövet Úr, értesüléseink szerint Jugoszláviában ellenőriznek majdnem minden információáramlást. Például Koszovó-site-okat rendszeresen próbálnak feltörni, néha sikerrel is járnak. Ennek ellenére még mindig az internet a legellenőrizhetetlenebb információforrás. Mit gondol erről?
- Minden oké. Nekem ugyanis pont az ellenkezőjéről van tudomásom. Ők (mármint a szövetségesek - a szerk.) meg akarják tiltani nekünk, hogy bármilyen formában fenn legyünk az interneten. De ez így rendben is van. Természetesen itt a nagykövetségen is használjuk az internetet.
- Mégis, mi újság a jugoszláviai információáramlással?
- Minden a legnagyobb rendben, és a létező legszabadabb információáramlás van az országban. Nagyon jó használni az internetet, mert rendkívül gyors és hasznos.
- Gondolja, hogy az internetfelhasználás valamilyen formában elősegítheti a békét?
- Igen. Szilárd meggyőződésem. Hiszen az emberek sokkal gyorsabban értesülnek arról, mi történik a nagyvilágban. Én is mindennap használom az internetet. Nagyon sok szerb él most az ország határain kívül, és szinte mindenki az internet segítségével tartja a kapcsolatot. (A nagykövet adatai szerint mintegy húsz-harmincezer menekült lehet most Magyarországon, de nem tudni, hogy közülük hányan szerbek.)
- Melyik az Ön kedvenc site-ja?
- Rengeteg van. Egyet sem tudnék kiemelni közülük.

Djukics úr, a nagykövetség munkatársa az [*****] munkatársának elmondta, hogy a kinti internethelyzet viszonylag megnyugtató:

- Van-e megközelítő adatuk arról, hányan használják az internetet Jugoszláviában?
- Megbízható becslések szerint mintegy 50 000-en használják napi rendszerességgel. De ez a becslések legalsó határa. Egyébként nagyon nehéz pontos számot mondani, hiszen az infrastruktúra - köztük a telefonvonalak is - romokban hevernek.
-Tudomása szerint mennyire rongálódtak meg?
- Pontos adatokat nem tudnék mondani, de az biztos, hogy a telefonvonalak súlyos károkat szenvedtek, akárcsak az elektromos berendezések. Clinton elnök egyébként is beígérte, hogy megpróbálnak minket elszigetelni a külvilágtól, ez nyilván tartalmazza az internet-hozzáférést is.