Lesz-e béke Kasmírban?<br/>

Vágólapra másolva!
Szakértők kevés esélyt látnak az indiai-pakisztáni vita megoldására a szombati béketárgyaláson, mert Újdelhi és Iszlámábád rendezési elképzelése a kasmíri konfliktusról teljesen eltér. A harcok egyébként szinte mindennap kiújulnak.
Vágólapra másolva!

Két hete folyik a fegyveres összecsapás, amely veszélyesebb a korábbi két, Kasmír miatt kirobbant háborúnál, miután azt két, tavaly hivatalosan is atomhatalommá vált ország vívja. Szombaton érkezik Újdelhibe a pakisztáni külügyminiszter béketárgyalásra, ám a hírek szerint Pakisztán, amely mindig is a kasmíri probléma nemzetközivé tételére törekedett, ezúttal is bővíteni akarja a témakört. Szeretné megvitatni a határrevízió kérdését is, vagyis nem csak a gerillák kivonásáról kíván tárgyalni. Pakisztán tagadja, hogy a Kasmír indiai részére behatoló gerillák Iszlámábádtól kapnának katonai segítséget, szerinte azok pusztán Pakisztán erkölcsi és diplomáciai támogatását élvező "iszlám szabadságharcosok". Elemzők szerint India nem hajlandó megkérdőjelezni a legutóbbi háború után, 1972-ben rögzített és Kasmírt két részre osztó tűzszüneti vonalat. Más szóval, nem ismeri el a gerillák hódításait, a tűzszüneti vonalat a két hadsereget elválasztó és ennyiben a régió biztonságát is garantáló tényezőnek tekinti.

A kasmíri konfliktusban a béketárgyalások előtt szinte mindennaposak az összetűzések. Például szerdán is támadtak indiai gépek kasmíri lázadókat.

A PTI indiai hírügynökség csütörtöki jelentése szerint a pakisztáni fél által Indiának szerdán átadott hat katona holttestén kínzások nyomai láthatók. A katonák felderítés közben tűntek el május 5-én, közvetlenül azelőtt, hogy az indiai fegyveres erők nagyszabású akciót indítottak a Pakisztánból beszivárgott több száz muzulmán felkelő ellen. A pakisztáni hírszerzés durva lelki és fizikai eszközök alkalmazásával vallatott egy pilótát, akinek gépét lelőtték, és aki múlt héten tért vissza Indiába.
A két ország külügyminisztere szombaton találkozik Újdelhiben, hogy békés megoldást találjanak a konfliktus megoldására. A kasmíri lázadók kritizálták azt a döntést, miszerint Pakisztán elfogadja az indiai meghívást a tárgyalásokra.

(A német sajtó és az MTI alapján)

(MTI)

Korábban:

A két atomhatalom harca