Kínában tárgyal a kasmíri konfliktusról az indiai külügyminiszter<br/>

Vágólapra másolva!
Kétnapos látogatásra hétfőn a kínai fővárosba érkezett Dzsaszvant Szingh indiai külügyminiszter. Tárgyalásainak középpontjában a kasmíri konfliktus áll. Szingh személyében nyolc év után először látogatott indiai külügyminiszter a Pakisztán legfőbb szövetségesének számító Kínába.
Vágólapra másolva!

Az indiai diplomácia irányítója hétfőn kollégájával, Tang Csia-hszüannal találkozik, mielőtt kedden fogadja Csu Zsung-csi miniszterelnök.
Szingh gyakorlatilag Szártádzs Aziz pakisztáni külügyminiszter "nyomában jár" Pekingben, aki múlt pénteken, közvetlenül az Újdelhiben tartott és kudarccal végződött indiai-pakisztáni béketárgyalások előtt tárgyalt a kínai vezetőkkel.
Ázsiai diplomáciai források szerint Szingh találkozóin alapvetően Kasmírról lesz szó, de egy - közelebbről meg nem nevezett - indiai szóvivő vasárnap közölte, hogy a pekingi megbeszéléseken "minden kölcsönös érdeklősre számottartó kérdés" terítékre kerül. A szóvivő kiemelte: Szingh kínai útjáról még a kasmíri harcok kitörése előtt született döntés.
Bár viszonya feszült Indiával, Kína mindeddig tartózkodott attól, hogy olajat öntsön a tűzre, és láthatóan igyekszik bizonyos távolságból szemlélni a kasmíri kérdést. A pekingi hivatalos megnyilatkozások mind ez idáig arra korlátozódtak, hogy önmérsékletre intették a két felet.
A Csiefangcsün Pao, a kínai hadsereg hivatalos napilapja szombati hírmagyarázatában a kasmíri konfliktus kapcsán amerikai "összeesküvést" emlegetett, amely arra irányul, hogy az Egyesült Államok egyszerre vonja "ellenőrzés" alá Indiát és Pakisztánt. Az újság szerint a washingtoni ármány célja, hogy "fenntartsa az egyensúlyt Dél-Ázsiában és hogy Indiát használja fel Kína féken tartására".
India és Kína 1962-ben rövid határháborút vívott, és kapcsolataik nagyon lassan javultak egészen 1998 májusáig, amikor India végrehajtotta atomkísérleteit, amelyeket a kínai "fenyegetéssel" indokolt.

(MTI)

Korábban:

Atal Behari Vadzspaji indiai miniszterelnök vasárnap a harcok dúlta Kasmírba látogatott, miután előző nap kudarcba fulladtak a pakisztáni-indiai béketárgyalások. (1999.06.13.)