Beiktatták Dél-Afrika új elnökét, Thabo Mbekit<br/>

Vágólapra másolva!
Az apartheid nélküli Dél-Afrika második köztársasági elnöke, Thabo Mbeki szerdán Pretoriában ünnepélyesen letette a hivatali esküt. Az új elnök megígérte, hogy felgyorsítja a többségükben fekete szegények támogatását.
Vágólapra másolva!

Az elnökA beiktatással, amely egyben két demokratikusan választott dél-afrikai kormány közötti első hatalomátadás jelképe, Mbeki a kontinens leggazdagabb országának élére került, amelyet azonban fenyegetően elborít a bűnözési hullám, és megosztanak az óriási vagyoni különbségek.
Az 57 éves új államfő a dél-afrikai alkotmánybíróság elnöke és az ország első bírája előtt esküdött fel az alkotmányra. Az eskü szövegét a Dél-Afrikában hivatalos 14 nyelv közül négyen mondta el: sotho, xhosa, angol és afrikaans nyelven. Az eskü elhangzása után Mbeki és elődje, Nelson Mandela karjukat magasba emelve köszöntötték az ujjongó tömeget.
Mandela öt évvel ezelőtti beiktatási beszédére utalva Mbeki ünnepélyes fogadalmat tett, hogy "hűséges lesz Dél-Afrikához", "minden pillanatban" elősegíti haladását, és "szembeszáll mindazzal, ami kárt okozhat az országnak".
"Éjszakáink csak rémálmokkal gyötört éjszakák lehetnek, amíg népünk milliói elszegényednek. Nem lehetnek nyugodt éjszakáink, amíg millióknak nincs munkájuk, koldulásra, rablásra és gyilkolásra kényszerülnek, hogy megmentsék magukat és családjukat az éhhaláltól" - hangsúlyozta.
A beiktatási ünnepségre mintegy 10 ezer ember sereglett össze. A meghívott külföldi vendégek között 130 ország képviselője, köztük 30 államfő, valamint 4500 magas rangú tisztségviselő és híresség vett részt az ünnepségen.
A díszvendégek sorában volt Jasszer Arafat palesztin elnök, Moamer el-Kadhafi líbiai vezető és Janet Reno amerikai főügyész.
Az apartheid szelleme nem zavarhatta meg az ünnepséget: a fekete többséget elnyomó, fehér uralmat bevezető történelmi személyiségek szobrait zöld zsákszövettel borították a kormányközpont területén.
Az influenzával küszködő Mbeki az ünnepség után tervezett, kétoldalú államfői találkozóit lemondta.

(MTI)

Korábban:

A kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) egyetlen egy mandátum híján nem szerezte meg az óhajtott kétharmados többséget, amelynek birtokában egyedül is módosíthatná az alkotmányt. (1999.06.08.)