Háború Dél-Libanonban?<br/>

Vágólapra másolva!
Minden előzetes bejelentés és ok nélkül a Dél-Libanonban működő síita gerillák katyusa rakétákkal árasztották el Észak-Izraelt.
Vágólapra másolva!

Legalább ötven rakétát lőttek ki izraeli falvakra és a körzet "fővárosára", Kirijat Smonára. Két izraeli életét vesztette, tizenhárman megsérültek. Az anyagi kár több millió sékelre rúg. A leköszönő Netanjahu-kormány nem hagyta válasz nélkül a támadást. Péntekre virradó éjjel az izraeli légierő szórta meg rakétákkal Dél-Libanont és Bejrút körzetét.

Az elmúlt időszakban egymást követték a síita-iszlám fundamentalista gerillák támadásai Észak-Izraelben és magában a dél-libanoni biztonsági övezetben is. Az izraeli hadsereg a kormányváltás miatt önmérsékletet tanúsított. A legutóbbi katyusa-rakétatámadással azonban betelt a pohár. A még hivatalban lévő Netanjahu miniszterelnök a hadsereg vezérkarával egyetértésben kemény válaszakcióról határozott.

A kormányalakítással foglalkozó új miniszterelnök, Ehud Barak tájékoztatást kapott a döntésről, de ő maga az előkészítő megbeszéléseken nem vett (vehetett) részt. A válaszakció részleteiről csak végrehajtásuk után értesült Barak.

Az izraeli légierő gépei rakétákkal szétrombolták a libanoni főváros, Bejrút felé vezető autósztrádák hídjait, az áramszolgáltató központokat és a tömegkommunikációs centrumokat.

Nyolc libanoni vesztette életét és több mint ötvenen megsebesültek - tették közzé a libanoni források. Ezzel azonban még nem ért véget az izraeli válaszadás.

A síita Hezbollah gerillaszervezet időről időre megszegi az 1996-ban kötött tűzszüneti megállapodást. A libanoni civil lakosság által lakott falvakba rejtőzve támadja Izraelt, tudván, hogy a megállapodás értelmében Izrael a falvakra nem lőhet, nem viszonozhatja a kihívást. A síiták a katyusatámadással újabb tanújelét adták annak, hogy felrúgták a tűzszüneti megállapodást, hiszen az orvtámadásnak nevezhető rakétaeső az izraeli civil lakosságot célozta.

A síita gerillaszervezet lefegyverzése nem jelentene problémát Libanon kormányának, a libanoni hadseregnek. Csakhogy Libanon Szíria befolyása alatt áll, és ezért a libanoni kormány szemet huny a gerillacsapatok garázdálkodásai felett. Ha a síita gerillák ismét megzavarják az izraeli lakosság nyugalmát, újabb megtorló lépések várhatók.

A síiták legfőbb támasza Irán és Szíria. A szír vezetés nem számított ilyen komoly és gyors izraeli válaszra. Jóllehet a feszültség növelése szír érdekeket szolgál, ily módon kívánja Damaszkusz sürgetni a kormányra lépő új miniszterelnököt a tárgyalások sürgős felvételére. A szír elnöknek a gyorsaság nagyon fontos, hiszen beteg, s szeretné befolyásolni az államfői szék öröklési folyamatát.

A szíriai kormány szeretné, ha Kanada katonákat küldene egy békefenntartó erő részeként a Golán-fennsíkra, ha majd Damaszkusznak sikerül megállapodást kötnie Izraellel - jelentette az MTI. Ezt Torontóban közölte a kanadai látogatáson tartózkodó Faruk as-Saraa. A szíriai külügyminiszter Asszad elnök üzenetét adta át Jean Chrétien kanadai kormányfőnek.

Ádám Ráchel (Jeruzsálem)

(Népszava)