Európa országaiban tiltakoznak az Öcalanra kiszabott halálos ítélet ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Európa számos nagyvárosában tiltakozó nyilatkozatokkal és - többnyire békésen lezajló - gyűlésekkel fogadták Abdullah Öcalan kurd vezér halálra ítélésének hírét. Svájcban, Olaszországban és Németországban az ítélet hatályon kívül helyezését követelik a török hatóságoktól.
Vágólapra másolva!

A Romániában élő mintegy 8000 fős kurd közösség kész arra, hogy folytassa a harcot a török állam ellen. Az ítélet "világosan tükrözi, ki választja a terror eszközét. A kurd nép és vezetője, Öcalan elnök békejobbot nyújtott a török államnak, amely azt elutasította. A kurd népnek ezek után nincs más választása, mint a harc az önrendelkezésért" -- jelentette be Bukarestben a Kurd Munkáspárt (PKK) közleménye.

A svájci kormány aggodalmának adott hangot az ítéletet követően, és felhívással fordult a török hatóságokhoz, hogy ne hajtsák végre azt. A közlemény szerint a kurd vezető kivégzése az erőszak újabb hullámát indítaná el Európában és Törökországban, és nem segítene hozzá a kurd kérdés békés megoldásához.

Rómában egy kormánypárti politikus azt javasolta: az EU képviselői utazzanak Törökországba, hogy kieszközöljék a török kormánytól és a török politikai erőktől a kurd kérdés politikai megoldását. Ha ezt nem sikerül elérni, Törökország és az EU kapcsolatának súlyos megromlására lehet számítani.

Németországban a kormány és a különböző pártok képviselői követelték az Abdullah Öcalan kurd vezetőre kiszabott halálos ítélet hatályon kívül helyezését. Jürgen Rüttgers, a CDU/CSU parlamenti frakciójának helyettes elnöke felszólította a német kormányt, hogy tegyen meg mindent az ítélet végrehajtásának megakadályozása érdekében.
Otto Schily szövetségi belügyminiszter Bonnban úgy nyilatkozott, hogy sajnálja a bírói döntést. Óva intette egyszersmind a németországi kurdokat attól, hogy erőszakos cselekményekkel reagáljanak az ítéletre.
Németország nagyvárosaiban, mindenekelőtt Bonnban és Berlinben megelőző biztonsági intézkedéseket hoztak. Különösen Törökország, Izrael és az Egyesült Államok diplomáciai képviseletei kaptak megerősített rendőri védelmet. Eddig Bonnban, Hamburgban, Dortmundban, Düsseldorfban, Aachenban és Braunschweigben vonultak utcára kurd tüntetők százai az Öcalan elleni ítélet hallatán. Megmozdulásaik ez ideig békésen zajlottak.

Az Európai Bizottság külügyi felelőse, Hans van den Broek ismét felszólította Törökországot, hogy vegye figyelembe az Európai Unió halálbüntetést ellenző álláspontját. Hasonló intelmet tett közzé az Európa Tanács is.

Norvégia és Svédország is kérte kedden Törökországot, hogy ne hajtsa végre Öcalan halálos ítéletét.

A Dél-afrikai Köztársaság kormánya is követeli Törökországtól, hogy tegye semmissé a halálos ítéletet - jelentette be Fokvárosban a külügyminisztérium.

Václav Havel cseh államfő is reményének adott hangot, hogy a halálos ítéletet nem hajtják végre. Az elnök elvi okokból mindig ellene volt a halálos ítéletnek.

Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet megkérdőjelezi a halálos ítélet törvényességét, és felszólítja Törökországot, hogy tárgyalja újra Öcalan perét.

Az Egyesült Államok európai nagykövetségei Abdullah Öcalan letartóztatása óta fokozott biztonsági intézkedések közepette működnek, s ez így lesz tovább is - közölte kedden Washingtonban James Rubin külügyi szóvivő. A bejelentéssel együtt az amerikai fővárosban visszafogottan reagáltak a Kurd Munkáspárt vezetőjének keddi halálos ítéletére, és tartózkodtak annak minősítésétől.

(MTI)