Husánggal és kövekkel támadták meg a kelet-timori ENSZ irodát<br/>

Vágólapra másolva!
A kelet-timori Malianában kedden több száz husángokkal felfegyverkezett fiatalember rohanta meg, dobálta meg kövekkel és fosztotta ki az ENSZ-irodát. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa "mély aggodalmának" adott hangot az incidens miatt. Az ENSZ kelet-timori missziója (UNAMET) a történtek ellenére folytatja munkáját, a népszavazás tervek szerinti előkészítését.
Vágólapra másolva!

A testület az eset alapos kivizsgálását, és a tettesek bíróság elé állítását követeli az indonéz kormánytól – ismertette Baboucarr-Blaise Jagne, a BT soros, gambiai elnöke a testület közleményét.
Előzőleg Kofi Annan ENSZ-főtitkár "teljesen elfogadhatatlannak" nevezte a világszervezet alkalmazottai és helyisége ellen végrehajtott támadást.
Az ENSZ-főtikár és a Biztonsági Tanács egyaránt felszólította a jakartai kormányt, hogy tartsa fenn a békét és biztonságot Kelet-Timoron, egyúttal kérte az összes érintett felet: tartózkodjon az erőszaktól az augusztusi népszavazás alatt és után.
A BT keddi ülésén jóváhagyta Annan korábbi döntését, amelyben az eredetileg augusztus 8-ra kitűzött referendumot - az egykori portugál gyarmat függetlenségéről vagy Indonézián belüli önkormányzatáról - "biztonsági és logisztikai okok" miatt két héttel későbbre halasztotta.
Az egykori gyarmattartó, Portugália szintén éles hangon ítélte el a támadást. Indonéziának teljesítenie kell vállalt kötelezettségeit, és "szavatolnia kell a rendet és biztonságot Kelet-Timoron" – emelte ki kedd esti állásfoglalásában a lisszaboni külügyminisztérium.
Az ENSZ kelet-timori missziója (UNAMET) a történtek ellenére folytatja munkáját, a népszavazás tervek szerinti előkészítését - mondta Dzsamsid Marker, az ENSZ-főtitkár kelet-timori különmegbízottja szerdán a jakartai repülőtéren, ahonnan New Yorkba utazott.
Marker hozzátette: "utcai suhancok nem félemlíthetik meg az UNAMET-et", amely a jövő héten befejezi szervezeti hálózata kiépítését. Az UNAMET-kontingensben összesen 900 külföldi munkatárs és segítő személyzet - köztük 274 polgári ENSZ-rendőr -, valamint a helyi biztonsági erők több ezer tagja teljesít majd szolgálatot.

Az incidensről David Wimhurst UNAMET-szóvivő úgy értesült, hogy a misszió egyik dél-afrikai alkalmazottja és több helyi kisegítő munkatárs megsérült. Meg nem erősített hírek szerint a támadásban 12 ember szenvedett sérüléseket, Fred Eckhard, az ENSZ-főtitkár szóvivője 7 könnyebb sérültről számolt be.

(MTI)

Ajánló:

Link-gyűjtemény Kelet-Timorról. (angolul)