A NATO-bombák toxikus mocsarat hagytak maguk után - állítja a Washington Post<br/>

Vágólapra másolva!
A Balkán legnagyobb vegyi üzemét a NATO többször erősen bombázta. A pancevói gyár lerombolása azonban súlyos környezeti károkat eredményezhetett. Tegnap óta az ENSZ vizsgálja a területet.
Vágólapra másolva!

A lebombázott gyárból ammónia, kőolaj, folyékony klór, higany és más mérgező anyagok kerültek a levegőbe, a földbe és a vizekbe. Az anyagok, köztük jó néhány rákkeltő vegyület, napokig égtek, s fehér ködbe és fekete füstbe burkolták a 130 000 lakosú várost. Beszennyezték a környező csatornákat és folyókat is, amelyek a Dunát táplálják. "Fekete eső"-ről is érkezett jelentés.

Tegnap óta az ENSZ és a FOCUS (nemzetközi környezetvédő csoport) vizsgálja a területet. Azt mondják, évekbe telhet, amíg felmérik a környezeti károkat s ezzel együtt a potenciális veszélyeket az emberi egészségre. Külön probléma, hogy Pancevóban a környezetszennyezés korábban is gondot jelentett.

A város a szélirány miatt eddig megmenekült a nagyobb szennyezéstől. Ettől függetlenül az állami hivatalnokok azt tanácsolják, hogy a terhes nők hagyják el a várost. Néhány orvos a terhesség korai szakaszában lévő nőknek abortuszt javasol.

A NATO április 18-án hajnalban találta el a vinil-kloridot tartalmazó tartályt. Ez az anyag közismerten rákkeltő. Aznap este a helyi egészségvédő intézet a biztonságos ipari szint 10 600-szorosát mérte az anyagból a levegőben.

A háború alatt a NATO az üzemet valódi hadi célpontnak tekintette. Kevesen gondolták végig az esetleges környezeti következményeket.

Simon Bancov, az emberi környezet megóvásáért felelős belgrádi megfigyelő nem javasolja a környékről származó zöldségek fogyasztását. A Dunának ezen a szakaszán horgászni is tilos.

A kutatók a telepen a lábuk elé néznek. A FOCUS egyik munkatársa, Roland Wiederkehr elmondta: a földön higanycseppeket látott, a csatorna pedig tele volt kőolajjal.

Ajánló:

(angolul)

Korábban: