Pakisztán szerint közvetítőre van szükség a kasmíri békéhez<br/>

Vágólapra másolva!
Pakisztán hűvösen reagált India azon kezdeményezésére, hogy ismét üljenek tárgyalóasztalhoz a kasmíri béke érdekében. Pakisztán szerint ugyanis valódi párbeszédre van szükség a vita rendezéséhez, és mivel a két ország alapvetően más véleményen van, ezért közvevítőre lenne szükség. India azonban eddig elutasította, hogy közvetítő segítségével orvosolják a két ország közötti vitát, amely miatt majdnem háborúba keveredtek.
Vágólapra másolva!

Az India által kezdeményezett tárgyalás Pakisztán szerint csak taktikai trükk, Pakisztán ugyanis lényegi tárgyalást kíván folytatni az 52 éve vitás terület jövőjéről, és úgy véli, hogy India a korábbi tárgyalások alkalmával csak újrafogalmazta régi nézeteit. India a harc nyelvén beszélt, ellenséges magatartással, vezető szerepre törekedett és kegyetlenséget szült, amíg mi a béke, a stabilitás, a vita békés rendezésére törekedtünk - mondta Shamshad Ahmad, pakisztáni külügyminiszter-helyettes. A politikus szerint alapvető különbségek vannak a két ország nézetei között, ezért közvetítőre van szükség, azonban India mindezidáig elutasította, hogy egy közvetítő is bekapcsolódjon a tárgyalásba.

A világ nem nézheti csöndben tovább, hogy mi lesz Kasmír sorsa – mondta a külügyminiszter-helyettes. Az elmúlt 50 évünket azzal pocsékoltuk el, hogy megpróbáltuk semmitmondó kétoldalú tárgyalásainkon rendezni a vitát. Véleményem szerint India ez idáig taktikai lépéseket tett – állította Ahmad. Itt az idő, hogy végre mindkét ország értelmesen újra kezdje a tárgyalásokat.

A két ország közti elmúlt 30 év legvéresebb katonai leszámolásai az észak-kasmíri hegycsúcs Kargil elfoglalásából származtak.

Jaswant Singh indiai külügyminiszter korábban kijelentette, hogy Újdelhi kész a béketárgyalásra, és hogy minden csak azon múlik, hogy Pakisztán mit tesz a jövőben.

Kofi Annan az ENSZ főtitkára állítólag telefonon gratulált az éjszaka Nawaz Sharif pakisztáni miniszterelnöknek a kargili területeken folyó harci események leállításáért. A főtitkárra mély benyomást tett, ahogy a miniszter tárgyalásai során elérte a békét.

Pakisztán július 4-én megegyezett az amerikai elnökkel, hogy kivonja csapatait a vitás területről, bár korábban azt állították, hogy a gerillák egyszerű szabadságharcosok és Pakisztánnak semmi köze sincs jelenlétükhöz.

Csütörtökön a pakisztáni miniszterelnök a két ország határán húzódó kasmíri Ellenőrzési Vonalhoz utazik, hogy megtekintse a kivonulás utáni állapotokat.

A pakisztáni haderő kivonásának az indiai–pakisztáni megegyezés értelmében a hét végéig be kell fejeződnie.

Pakisztán szívesen venné, ha az ENSZ megbízásából népszavazást tartanánk arról, hogy a többségében muzulmánok által lakott terület a jövőben hova tartozzon, Indiához vagy Pakisztánhoz.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Ajánló:

Hírek, képek Kasmírról. (angolul)

Korábban:

(1999.07.12.)