Az új orosz miniszterelnök-jelölt szerint országának együtt kell működnie a NATO-val<br/>

Vágólapra másolva!
Borisz Jelcin orosz elnök és a parlamenti többséget élvező ellenzék közvetlen és szokásosan gyűlölködő vitájára kerülhet ma sor, amikor az alsóház Vlagyimir Putyin miniszterelnöki posztjáról szavaz. A korábbi KGB ügynök, akit Jelcin elnök augusztus 9-én nevezett ki miniszterelnökké, az egész hétvégét azzal töltötte, hogy a Duma vezető politikusait igyekezett meggyőzni vezetői alkalmasságáról. A miniszterelnök-jelölt szerint, Oroszországnak együtt kell működnie a NATO-val.
Vágólapra másolva!

A törvényhozás vezetője vasárnap egy televíziós interjúban kritizálta a korábbi miniszterelnököt Szergej Sztyepasint és utalt arra, hogy támogatja a szavazásnál az új jelöltet.

Putyin vasárnap egy nyilatkozatában jelezte, hogy alkalmazni fogja a régi kormányt és követni fogja Sztyepasin politikáját. Sürgős erőszakos katonai beavatkozást javasolt a dagesztáni konfliktus megoldására, így remélve, hogy az iszlám lázadókat sikerül kiűzni a csecsen határ mellől.

A Duma tagjai hétfőn, nyári vakációjukat megszakítva szavaznak Putyin miniszterelnökké történő kinevezéséről. A tisztség elnyeréséhez a politikusnak az alsóház 450 szavazatából 226-ot kell megszereznie.

Jelcin az utóbbi 17 hónapban 4 kormányt alakíttatott. A mostani ismét zavart keltett az ország politikai életében. Az előző miniszterelnök-jelölt kinevezését nem támogatta a parlament, így az ellenállás miatt Jelcinnek már akkor új jelöltet kellett állítania.

Számos politikus ellenzi Putyin kinevezését, mondván túl közel áll az elnökhöz. Ha a parlament három alkalommal is nemet mond Putyin kinevezésére, akkor az elnök feloszlathatja a parlamentet. Mivel Oroszországban decemberben amúgy is parlamenti választásokat tartanak, ezért nem valószínű, hogy a törvényhozók olyan döntést fognak hozni, ami a fizetésükbe kerülhet.

A kinevezésére váró Putyin vasárnap találkozott Nyikolaj Kharitonovval, a kemény-vonalas mezőgazdasági frakció vezetőjével, akivel az aratásról és egyéb gazdasági kérdésekről tárgyalt.
A nap folyamán ugyancsak látogatást tett a Kommunista Párt vezetőjénél Gennagyij Zjuganovnál, a Duma legnagyobb reformpártjának a Jablokonak vezetőjénél Grogorij Javlinszkijnél, a centralista Hazánk Oroszország Párt vezetőjénél Vlagyimir Rizhkovnál és az ugyancsak keményvonalas Néphatalom Párt vezetőjénél Nyilkolaj Rizhkovnál.
Mindkét Rizhkov szerint Putyint már az első szavazásnál megválasztja a parlament. A kommunisták is támogatásukról biztosították a jelöltet.

Jelcin annak ellenére is kiírhat egy újabb szavazást, ha Putyin könnyen nyerne. Az orosz elnöknek ugyanis semmilyen oka sem volt arra, hogy leváltsa Sztyepasint , de nyilvánvalóan azt akarja elérni, hogy elnökségének utolsó évében távol tartsa magától az ellenfeleket.

Eközben vasárnap Putyin kijelentette: "Oroszország a civilizált világ része kell, hogy legyen, és feltétlenül az is lesz, s ilyen értelemben mi természetesen együtt fogunk működni a NATO-val"
Kijelentéshez Putyin hozzáfűzte: "Jugoszlávia Oroszország stratégiai partnere, és ezt a viszonyt meg fogjuk őrizni. Vannak saját geopolitikai érdekeink, és ezeket meg fogjuk védeni". Minderről az RTR orosz televízióban nyilatkozott a kinevezett kormányfő.

Oroszország azután függesztette fel kapcsolatait a NATO-val, amikor márciusban a szervezet bombázni kezdte Jugoszláviát. A kapcsolatban az enyhülés jelei mutatkoztak azonban akkor, amikor Viktor Csernomirgyin is hozzásegítette a NATO-t a békekötéshez. A Koszovóban tartózkodó orosz békefenntartók jelenleg már a NATO vezetése alatt tevékenykednek.

Ajánló:

Oroszul olvashat az orosz pártokról.