Palesztin állítás szerint kompromisszum született az izraeli csapatkivonásról<br/>

Vágólapra másolva!
Palesztin források szerint kompromisszum született a Wye Plantation-i arab-izraeli béke-megállapodásban megfogalmazott az izraeli csapatkivonás menetrendjéről. A két tárgyalófél vezetője azonban tagadja, hogy haladás történt volna a béke-megállapodás teljesítése ügyében.
Vágólapra másolva!

A palesztinok szerint Izraelnek a megállapodás értelmében további két csapatát kell még visszahívnia, ugyanakkor megállapodás született arról is, hogy a zsidó állam 2000 január 15-ig végleg kivonja csapatait az elfoglalt területekről. Palesztin források szerint ezt már egy hónappal korábban maga Ehud Barak ajánlotta.

Az izraeli csapatok kivonása után a nyugati part – amelyet jelenleg csak 20 százalékban áll palesztin fennhatóság alatt - teljes vagy részleges arab felügyelet alá kerül.
A Wye-i megállapodás végrehajtásának már csak egyetlen akadálya maradt a palesztinok szerint, ez pedig az izraeli börtönökben fogva tartott palesztinok szabadon bocsátása. A foglyok ügyében két kérdés maradt eddig megválaszolatlanul, az egyik, hogy hányan, a másik, hogy milyen címen lesznek ismét szabadok. Izrael ugyanis korábban már többször kijelentette, hogy azokat a rabokat, akik részt vettek az ország ellen vívott véres küzdelmekben is nem akarja szabadon engedni.

A palesztin források ugyanakkor arról is szólnak, hogy a nyugati part és Gáza közötti biztonsági zóna kialakításáról is megállapodtak már a felek, sőt Izrael megengedte a palesztinoknak, hogy októberben Gázában kikötőt építsenek.

Az izraeli küldöttség vezetője Gilad Sher azonban továbbra is azon a véleményen van, hogy Izrael semmilyen egyezséget nem köt meg és semmiben nem határoz, amíg a legfontosabb kérdésekben nincs azonos véleményen a két fél.

Saeb Erakat a palesztin küldöttség vezetője washingtoni utazását halasztotta el, hogy mielőbb folytatni tudja a tárgyalásokat. Véleménye szerint a rabok és a menetrend kérdésében hamarosan megállapodás születik.

A korábbi izraeli miniszterelnök Benjamin Netanjahu és Jasszer Arafat, a palesztinok vezetője tavaly októberben írta alá a béke-megállapodást, aminek a menetét azonban decemberben be is fagyasztották, mivel Izrael azzal vádolta meg a palesztinokat, hogy elmulasztják betartani a megállapodásban rögzített védelmi kötelezettségeket.

Izrael miniszterelnöke, Ehud Barak ígéretett tett, hogy októberben újabb csapatokat vonnak ki a megszállt területekről. Az utolsó csapat kivonulását Barak szeretné februárig halasztani, akkorra azonban együttes megállapodás ígér Jeruzsálem státuszáról, a nyugati parti és a gázai zsidó telepesekről és a palesztin állam lehetőségéről.

A palesztinok ezzel szemben mindenféle halogatást elutasítanak. Baraktól azt kérik, hogy a megállapodást terv szerint teljesítse, a tárgyalások végső kimenetelét, pedig ne vegye figyelembe.

Madeleine Albright amerikai külügyminiszter pénteki közel-keleti látogatásától mind a két fél azt várja, hogy egyezségre juttatja őket a béke-megállapodás menetrendjében.

Ajánló:

Az arab-izraeli megállapodás teljes szövege.

Korábban:

(1999.08.19.)