Drámai helyzet alakult ki Kelet-Timorban<br/>

Vágólapra másolva!
Miközben továbbra is tömegesen menekülnek a kelet-timoriak az erőszak elől, az indonéz hadsereg és a rendőrség az ENSZ-képviselőkkel vitatja meg a kialakult helyzetet.
Vágólapra másolva!

Az indonéz hadsereg és a rendőrség vezetői vasárnap villámlátogatásra Kelet-Timorra utaztak, hogy megvitassák az ENSZ képviselőivel a drámaira fordult helyzetet.

Szombat éjjel ismét fegyverropogás hallatszott Diliben, és az indonézbarát milíciák szabadon tombolhattak az Indonézia által megszállt volt portugál gyarmat fővárosában. Szemtanúk szerint gyújtogattak és fosztogattak; az indonéz katonák nem akadályozták meg a félkatonai csoportok túlkapásait.

Egy nappal az ENSZ bejelentése után, amely szerint a kelet-timori választók túlnyomó része a függetlenségre szavazott, a városlakók százával menekülnek az erőszak elől, Dili egyes negyedei kiürültek. Leandro Isaac, a függetlenségpárti erők egyik szóvivője azt mondta az AP-nek, hogy Becora városnegyedben tucatnyi ember életét oltották ki.
Indonéz tévéállomások híradásai szerint mintegy húszezer ember kért oltalmat a rendőrségtől.
Ezrek keltek útra ingóságaikkal telezsúfolt teherautókkal, rendőri védelem alatt a szomszédos Kelet-Nusa Tenggara tartomány felé.
Százak tolongtak Dili repülőterén, várva, hogy indonéz katonai szállítógépeken menekülhessenek el. Száznál több külföldi újságíró pedig a médiumai által bérelt különgépekre várt.

Egy európai tudósítónő, aki már beletörődött a távozásba, így kesergett az AFP-nek: "elérték, amit akartak. Most már nem lesznek tanúk, és megint polgárháborúról beszélhetnek majd, holott az indonéz hadsereg régóta kidolgozott tervének megvalósításáról van szó, amely az ellenállás fölszámolására és a lakosság megfélemlítésére irányul."

A legismertebb kelet-timori szabadságharcos, Jose Ramos-Horta ausztrál-új-zélandi katonai beavatkozást szorgalmazott hazájában ausztráliai emigrációjából.
Jusuf Habibie indonéz elnök utasítására Wiranto védelmi miniszter és hadsereg-főparancsnok, Rusmanhadi rendőrfőnök, Ali Alatas külügyminiszter, Faisal Tanyung biztonsági miniszter, Muladi igazságügy-miniszter utazott Dilibe, találkozva az ENSZ-misszió vezetőjével, Ian Martinnal is.

A népszavazáson a kelet-timoriak 78,5 százaléka a függetlenségre szavazott, elvetve ezzel az indonéz kormány által felkínált autonómiát. Habibie biztosította Kofi Annan ENSZ-főtitkárt, hogy az indonéz katonák és rendőrök gondoskodnak a rendről és nyugalomról.

(MTI)

Korábban: