Ezentúl nem lehet erőszakot alkalmazni a kihallgatásokon Izraelben<br/>

Vágólapra másolva!
Az izraeli legfelsőbb bíróság egyhangúlag törvénytelennek ítélte és megtiltotta, hogy az izraeli belbiztonsági szolgálat, a Sin Bét a kihallgatásokon a fizikai ráhatás olyan eszközeit alkalmazza, amelyeket emberjogi szervezetek kínzásnak minősítenek.
Vágólapra másolva!

A testület kilenc bírája emberjogi szervezetek és magánszemélyek beadványa alapján hétfőn hozott határozatában kimondta, hogy a Sin Bét a jövőben a vallatási módszerek közül egyebek között nem alkalmazhatja a következőket: a kihallgatandó személy heves rázása, testrészeinek kificamítása, a személy alvástól való megfosztása.
A bíróság álláspontja szerint a kifogásolt vallatási módszerek kínzásnak minősülnek, következésképpen törvénytelenek.

Az izraeli belbiztonsági szolgálat gyakran próbálta fizikai erőszak alkalmazásával szóra bírni a terrorista cselekedetek elkövetésével vádolt - elsősorban palesztin - gyanúsítottakat. Védőügyvédek jelentése szerint a gyanúsítottaktól megvonták az alvás lehetőségét, hangos zenét kellett hallgatniuk, és sokszor fájdalmas testtartásban, fejükön zsákkal és megbilincselt kézzel kellett várniuk a kihallgatás folytatására.

Az izraeli legfelsőbb bíróság 1996-ban még úgy döntött, hogy a kihallgatások folyamán a Sin Bét alkalmazhat "mérsékelt fizikai nyomást". Izrael ezzel nemcsak az ENSZ kínvallatás elleni konvencióját sértette meg, hanem kiváltotta több emberjogi szervezet és magánszemély tiltakozását is.

Izraeli emberjogi szervezetek adatai szerint évente mintegy ezer palesztint kínzott meg a belbiztonsági szolgálat azzal az indokkal, hogy csak így lehet meggátolni az esetleges palesztin merényletek végrehajtását.

A legfelsőbb bíróság történelminek minősített döntését vegyes fogadtatásban részesítették a kormány tagjai. Joszi Beilin igazságügy-miniszter üdvözölte az ítéletet, és úgy vélte, hogy végrehajtása nem fogja fékezni a terrorizmus elleni harcot. Efrájim Szneh, a védelmi miniszter helyettese viszont sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a bírók döntése megnehezíti a terrorizmus elleni küzdelemért felelős tisztviselők munkáját.

(MTI)

Ajánló:

Aktuális információkkal (angolul)