Richard Holbrooke az Egyesült Államok új ENSZ-nagykövete<br/>

Vágólapra másolva!
Kedden átadta megbízólevelét Kofi Annan ENSZ-főtitkárnak Richard Holbrooke, az Egyesült Államok új ENSZ-nagykövete. Holbrooke kinevezése - amit Clinton elnök kezdeményezett - mind a külügyminisztériumban, mind a szenátus republikánus köreiben erős fenntartásokkal találkozott. Számos anyagi természetű etikai ügyet kellett elsimítani, míg - a daytoni Bosznia-megállapodás első számú tető alá hozója, a koszovói rendezés egyik amerikai főtárgyalója - megkaphatta a kinevezési okmányt.
Vágólapra másolva!

Az amerikai kormányzatban jelentős szerepet tölt be az ENSZ-nagykövet, aki valójában kormánytag, nem ritkán fontos tagja a szűk külpolitikát formáló csapatnak, a külügyminiszterrel, a nemzetbiztonsági tanácsadóval és a védelmi miniszterrel együtt.

Személyében az amerikai diplomácia egyik legrátermettebb alakja foglalta el ezt a posztot, amely egyfelől mindig nagy presztízzsel járt Washingtonban, másfelől sokszor igen hálátlan feladatot jelent New Yorkban.
Egyesült Államok ugyanis másfél milliárd dolláros tagdíjhátralékkal tartozik a nemzetközi szervezetnek, ami mögött természetesen nem valódi forrásgondok húzódnak meg, hanem régi washingtoni ellenérzések az ENSZ-szel szemben. Az Egyesült Államok, mint a legnagyobb anyagi terhek vállalója a világszervezetben, gyakran elégedetlen az ENSZ állásfoglalásaival, működésével, illetve hatékonyságával.

A Clinton-kormányzat évek óta folyamatosan igyekezett rávenni a republikánus többségű kongresszust Amerika ENSZ-kötelezettségeinek nagyobb fokú tiszteletben tartására, vajmi kevés eredménnyel.
Most, Holbrooke kinevezése kapcsán számos újabb fogadkozás hangzott el a washingtoni adminisztráció részéről, hogy az Egyesült Államok mélységesen elkötelezett a világszervezet iránt, és törekszik a nyitott ügyek - jobbára számlák - rendezésére.

Holbrooke - akit Kofi Annanhoz elkísért Strobe Talbott külügyminiszter-helyettes és Peter Burleigh, az amerikai ENSZ-misszió eddigi megbízott irányítója - kedden megerősítette ezeket a kijelentéseket.
Mint mondta, a megbízólevél átadásának alkalmát rögtön megragadta arra, hogy megvitassa Annannal a világban tapasztalható legidőszerűbb "kihívásokat és válságokat".

Ezek közül az egyik - a koszovói helyzet - ügyében az új amerikai ENSZ-nagykövet megosztotta Kofi Annannal azokat a friss tapasztalatait, amelyeket a helyszínen tett minapi utazása során szerzett.

Ami a legújabb, kelet-timori krízist illeti, ezzel kapcsolatban az újságírók hiába próbálták kihúzni Holbrooke-ból, milyen szerepet hajlandó játszani az Egyesült Államok, ha az ENSZ zöld fényt ad a nemzetközi katonai beavatkozáshoz.
"Ez meghaladja fizetési kategóriámat és illetékességemet" - válaszolta, és utalt arra, hogy a döntés joga, valamint felelőssége az elnöké.

(MTI)

Ajánló:

Információ az amerikai ENSZ misszióról. (angolul)

Korábban:

(1999.04.21.)