Az ENSZ Biztonsági Tanácsa jóváhagyta a békefenntartók Kelet-Timorba küldését<br/>

Vágólapra másolva!
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyhangúlag megszavazta, hogy nemzetközi békefenntartók próbálják Kelet-Timoron visszaállítani a békét és a biztonságot. Az ülésen elfogadták a britek által kidolgozott javaslatot, amely "minden szükséges intézkedés" meghozatalára hatalmazza fel a békeerőt a rend helyreállítása érdekében. A felhatalmazás az ENSZ-Alapokmány 7. fejezetének előírásain alapul, és az erő alkalmazásának széleskörű eszköztárát adja a kéksisakosok kezébe.
Vágólapra másolva!

A hajnali szavazás egyhangú (15-0) eredménye arra hatalmazza a fel a nemzetközi békefenntartókat, hogy "minden szükséges intézkedést" meghozzanak annak érdekében, hogy a volt portugál gyarmaton visszaálljon a rend, a béke és megszűnjön a pusztítás.

A határozathozatalon az indonéz és a portugál külügyminiszter is részt vett.

A határozat - amit az indonéz vezetés vonakodva fogadott el - nem tartalmazza, hogy a békefenntartók mekkora serege utazik Kelet-Timorba és azt sem, hogy mely országok alkotják a kontingenst.

Az ENSZ kérésére Ausztrália vezeti a haderőt, mely körülbelül 8000 főből fog állni és ezt a létszámot több mint 6 ország fogja összeadni. Ausztrália 4500 katonát és 1000 tartalékost ajánlott a kéksapkások közé. A békefenntartók vezetőjének Peter Cosgrove vezérőrnagyot, az ausztrál szárazföldi hadsereg 1. hadosztályának parancsnokát javasolták.

Az indonéz külügyminiszter, Ali Atalas elismerte, hogy Ausztrália van a lehető legjobb helyzetben ahhoz, hogy irányítsa a kéksapkásokat. Az ország csapatai már felkészültek az indulásra és már csak az van hátra, hogy az indulás időpontjáról is döntés szülessen.
Az ausztrál külügyminiszter, Alexander Downer biztosította az indonéz vezetést, hogy a haderő tényleg nemzetközi lesz, és benne részt kapnak a szomszédos ázsiai országok is. Az ausztrál vezetés ugyanis tudja, hogy a nemzetközi beavatkozás érzékenyen érinti Indonéziát.

Ausztrálián kívül eddig Fidzsi, a Fülöp-szigetek, Malajzia, Dél-Korea, Banglades, Pakisztán, Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Argentína és Új-Zéland ajánlotta fel csapatait. Kína csak civil rendőröket lenne hajlandó küldeni.

A határozat szerint a nemzetközi erő alapvető feladata, hogy a kelet-timori béke és biztonság helyreállítása, illetve a humanitárius segítségnyújtás támogatása mellett az ottani ENSZ-képviselet (UNAMET) védelmét is ellássa.
Az UNAMET személyi állományának zömét az előző napokban kivonták Kelet-Timorról.

Az erő alkalmazására, rendteremtésre felhatalmazott nemzetközi csapatok megbízatása egyelőre négy hónapra szól, és azt követően előreláthatólag ugyanez a kontingens átalakul hagyományosabb mandátummal rendelkező békefenntartó ENSZ-alakulattá.

Az indonéz tartomány lakosai augusztus 30-án szavaztak arról, hogy el kívánnak szakadni az anyaországtól. Azóta állandó veszélyben élnek, ugyanis a Jakarta-barát fegyveresek ellenzik a függetlenséget, ezért ezreket öltek meg és tízezreket tettek hajléktalanná.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Ajánló:

Jelentések és levelek Kelet-Timorról. (angolul)

Korábban:

(1999.09.14.)