Indonézia hamarosan elismeri Kelet-Timor függetlenségét<br/>

Vágólapra másolva!
Indonézia csütörtökön arról biztosította az ENSZ 54. közgyűlését, hogy békésen lemond Kelet-Timorról. A legnagyobb vita az ENSZ-közgyűlésen a kelet-timori békefenntartó erő bevonulása kapcsán az emberi jogok és a nemzeti szuverenitás nevében történő beavatkozásról bontakozott ki. Eközben egyetemisták és rendőrök csaptak össze Jakartában az új biztonsági törvény elfogadása miatt.
Vágólapra másolva!

Ali Alatas indonéz külügyminiszter kijelentette, hogy országa vonakodva vette át Kelet-Timort, miután Portugália 24 év után kivonult a területről. Alatas szerint 1975-76-ban Jakartának nem volt más választása, mint megszállni és annektálni a Kis-Szunda-szigetekhez tartozó terület keleti felét. Indonézia csak így tudott véget vetni a területen dúló állandó testvérháborúnak.

Egyetemisták és rendőrök összecsapása.

Egyetemisták és rendőrök összecsapása.


Az indonéz külügyminiszter közölte: abban egyetért a nemzetközi közösséggel, hogy az emberi jogok súlyos és rendszeres megsértését - történjen az bárhol - nem szabad eltűrni. Hozzátette: "Azt azonban nem tudjuk elfogadni, hogy a probléma megoldása érdekébe feláldozzák a nemzeti szuverenitás elvét és a nemzetek közötti egyenlőség jogát."

Az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet szemtanúkra hivatkozó pénteki tudósítása szerint 35 kelet-timori menekültet megöltek, majd holttestüket a tengerbe dobták egy Diliből a nyugat-timori Kupangba tartó hajó fedélzetéről. Ez a szeptember 11-én történt incidens is szerepel a nemzetközi szervezet jelentésében, amely arról a több tízezer jogsértésről számol be, amelyet kelet-timoriak ellen követtek el.

A szervezet szerint a milicisták és az indonéz katonák továbbra is büntetlenül folytatják az elűzött kelet-timoriak megfélemlítését.

Ausztrália pénteken felszólította a világ más nemzeteit, hogy fogadjanak be kelet-timori menekülteket. A földrésznyi kontinens eddig összesen 1500 menekültet fogadott be, és felállított egy 2000 fő elszállásolására alkalmas menekülttábort, de elhelyezési ezzel lehetőségei kimerültek.

Egyetemisták tiltakoztak Jakartában, mivel szerintük a parlament által elfogadott új biztonsági törvény, a mostaninál is nagyobb hatalmat biztosít a katonaságnak. Az egyetemi városra mintegy ötszáz rohamrendőr csapott le még péntek hajnal előtt, könnygázgránátot és gumilövedékeket vetve be a diákság ellen. A tüntetők köveket és Molotov-koktélokat dobáltak a biztonsági erők és a rohamrendőrség egységeire.
A különböző indonéziai városokban csütörtökön kezdődött tiltakozóhullámban több tucat diák és néhány rohamrendőr is megsérült.
A kormány sürgette az új "vészhelyzet megelőző" törvény elfogadását, amely hivatalos vélemény szerint a demokratikusabb Indonézia kialakítását szolgálja.

(MTI)

Ajánló:

Hírek, adatok, fotók Kelet-Timorról. (angolul)

Korábban:

(1999.09.23.)