A brit kormány esetleg kiadja Pinochetet Chilének<br/>

Vágólapra másolva!
Nagy-Britannia a brit törvények alapján fontolóra veszi a chilei kormány kérését Augusto Pinochet volt államfő elengedéséről. Augusto Pinochet egyre rosszabbodó egészségi állapotára hivatkozva kéri a chilei kormány Londontól: küldje haza a volt chilei államfőt ahelyett, hogy kiadná Spanyolországnak, ahol a chilei katonai junta idején elkövetett emberi jogsértések miatt akarják felelősségre vonni.
Vágólapra másolva!

Augusto Pinochet egyre rosszabbodó egészségi állapotára hivatkozva kéri a chilei kormány Londontól: küldje haza a volt chilei államfőt ahelyett, hogy kiadná Spanyolországnak, ahol a chilei katonai junta idején elkövetett emberi jogsértések miatt akarják felelősségre vonni.

A brit belügyminiszter, Jack Straw a BBC rádiónak adott nyilatkozatában kijelentette: a belügyminisztériumba még nem érkezett meg Santiagóból a chilei kormány hivatalos kérése arról, hogy bocsássák haza az idős tábornokot. Amint kézhez kapja, ugyanúgy meg fogja vizsgálni, ahogy a brit törvények alapján eljár bármilyen kiadatási kérelem ügyében.

A tábornok, akit éppen egy éve tartóztattak le Londonban, házi őrizetben várja, hogy a brit hatóságok döntsenek sorsáról. A múlt pénteken egy londoni rendőrbíró többnapos meghallgatás során úgy határozott, hogy törvényes Spanyolország kiadatási kérelme, és a volt chilei katonai junta vezetője átadható a spanyol igazságszolgáltatásnak.

Chile londoni nagykövete pénteken a BBC-nek nyilatkozva sürgette, hogy London mihamarabb bocsássa szabadon a chilei szenátort, akire hazájában vár felelősségre vonás a katonai junta idején elkövetett bűncselekményekért.

A brit jogrend szerint a belügyminiszter hozza meg a végső döntést a kiadatásról. Jack Straw azonban csak akkor határozhat, ha lezárul a kiadatási eljárás bírósági tárgyalása.

A tábornok ügyvédeinek még egy hét áll rendelkezésükre, hogy fellebbezzenek a londoni bírósági határozat ellen. Ha ezt megteszik, bírósági meghallgatások újabb hosszú sorozata következik. Ha nem, az ügy azonnal a belügyminiszter elé kerül, aki emberiességi alapon, a tábornok idős korára, gyenge egészségi állapotára tekintettel szabadon engedheti Augusto Pinochetet.

Az El País spanyol lap szerint a chilei kabinet által benyújtott kérelem Pinochet szabadlábra
helyezése érdekében, jogilag tulajdonképpen szabálytalan, ugyanis erre csak azután kerülhet sor, hogy a törvényes eljárások lehetőségei már kimerültek. Vagyis ha a brit felső bíróság visszautasítja a Pinochet ügyvédei által október 18-án benyújtásra kerülő fellebbezést. A kérelem másrészt ellentmondásos, hiszen Pinochet megromlott egészségi állapotára hivatkozik, és ennek alapján kéri emberiességi okokból való szabadlábra helyezését, hangsúlyozva, hogy a 83 éves politikus nem bírná ki a madridi országos bíróság eljárását.

(MTI)

Ajánló:

Az Amnesty International oldalán. (angolul)

Korábban:

(1999. 10. 08.)