Az orosz parlament nem ratifikálta az atomcsendegyezményt <br/>

Vágólapra másolva!
Borisz Jelcin orosz elnök azt kérte az orosz parlamenttől, hogy minél előbb ratifikálja az 1996-ban elfogadott atomcsendegyezményt. A duma viszont fenntartja azt a jogát, hogy tovább halogassa az egyezmény aláírását, amennyiben úgy értékeli, hogy Moszkva érdekei sérülhetnek.
Vágólapra másolva!

Jelcin a múlt heti isztambuli EBESZ-találkozón azt mondta, hogy a nukleáris kísérletek átfogó tilalmáról szóló szerződést elküldte ratifikálásra az orosz parlament alsóházának, a dumának.

Az orosz elnök azt javasolta, hogy az egyezményt minél előbb fogadja el az orosz országgyűlés, mivel az megegyezik Oroszország érdekeivel.

A Kreml közleménye szerint az 1996 szeptemberében aláírt korlátozás nem sérti az oroszok védelmi erejét és biztonságát. Viszont ha Oroszország bármikor veszélyeztetve érzi nemzeti érdekeit, akkor jogában áll fölmondani a szerződést.

Washington ugyanis újra akarja tárgyalni az 1972-es ballisztikusrakéta-egyezményt (ABM), amely szabályozza a két ország védelmi rendszereit. Az Egyesült Államok eddigi rakétavédelmi rendszerei mellé szeretne telepíteni egy harmadikat is, Alaszkában. Az USA szerint erre az agresszívan Amerika-ellenes államok esetleges rakétatámadásainak elhárítására lenne szükség.

Moszkva szerint viszont az 1972-es ABM-egyezmény biztosítja a hadi egyensúlyt, és ellenez mindenféle változtatást.

A múlt hónapban az Egyesült Államok szenátusa kínos helyzetbe hozta Bill Clinton amerikai elnököt, mikor a Dumához hasonlóan visszautasította a nukleáris kísérletek általános tilalmáról szóló szerződést , ezzel széles körű nemzetközi felháborodást okozva.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Korábban:

(1999. szeptember 9.)