A vasárnapi oroszországi választás fontos előjelzés lehet a júniusi elnökválasztáson induló jelöltek

Vágólapra másolva!
Vasárnap parlamenti választásokat tartanak Oroszországban. A jelenlegi duma képviselőinek kétharmada igyekszik megújítani mandátumát az egyéni választókörzetekben, illetve a pártlistákon. Az Állami Duma 450 képviselői helyéért 26 választási tömörülés és mintegy 2300 egyéni jelölt indul. A vasárnapi választást kölcsönös vádaskodásokkal, sárdobálással tarkított, minden eddiginél kíméletlenebb kampány előzte meg. A vasárnapi választás fontos előjelzés lehet a júniusi elnökválasztáson induló jelölteknek.
Vágólapra másolva!

Oroszország az elmúlt öt évben hatalmas fejlődésen ment át: ma már sokkal veszélytelenebb mind a nyugat, mind saját maga számára, mint korábban. Andrei Illarinov, a Moszkvai Gazdaságelemző Intézet igazgatója szerint Oroszország ma már sokkal kevesebb pénzt áldoz hadserege fejlesztésére (ezért nem jelent véleménye szerint Oroszország veszélyt a nyugat számára), emellett nagy lépéseket tett a gazdaság és a politikai rendszer stabiltása felé. Ugyanakkor Illarinov szerint a stabilizáció még közel sem fejeződött be, még mindig fennáll a veszélye, hogy egy diktatórikus csoport ragadja meg a hatalmat. Épp ezért - a kutató szerint - az Oroszország előtt álló legfontosabb feladat a destabilizációt eredményező elemek csökkentése mind a gazdaságban, mind a társadalomban. Elengedhetetlen a gazdasági növekedés elindítása, gazdasági stabilizációs döntések meghozatala. Ebből a szempontból a legfontosabb lépés az állam szerepének csökkentése a gazdaságban, különösen a támogatásokban.

A vasárnapi választások

Az orosz alsóház 450 tagú, a mandátumok felét pártlistán, felét pedig egyéni választókörzetben lehet megszerezni. Vasárnap azonban csak 224-224 mandátum sorsa dőlhet el, mert a 31. számú választókörzetben, Csecsenföldön nem lesz szavazás. "Itt a képviselő-választásokat valószínűleg a júniusi elnökválasztásokkal együtt tartják meg" - mondta Alekszandr Vesnyakov, az országos választási bizottság elnöke. Vesnyakov szerint a csecsen menekülttáborokban lesz voksolás a szövetségi pártlistákra. A hadműveletekben részt vevő katonák azonban nem szavazhatnak.

Jevgenyij PrimakovA legesélyesebbek a vasárnapi választáson a kommunisták és szövetségeseik, a Nemzeti-hazafias Szövetség. A második helyért két csoportosulás verseng: a Primakov vezette Szülőföldünk - Egész Oroszország (OVR) és a Medvegy, melynek a jelenlegi polgári védelmi miniszter a vezetője. A tavasszal kormányfői posztjáról menesztett Primakov célja: az oligarchák kétes származású pénzének mindenható hatalmának felszámolása, az állam erősítése. Primakov és az OVR listáján második Jurij Luszkov moszkvai polgármester meghirdetett programjával kivívta a Kreml belső köre és a Jelcinhez közel álló pénzmágnás, Borisz Berezovszkij haragját. Az OVR legfőbb ellenfele a Medvegy, melyet Primakovék csak Berezovszkij blokkjaként emlegetnek, mert annak létrejötte köztudomásúan a befolyásos üzletember-politikushoz és Jelcinhez, illetve a hozzá közel állókhoz kötődik. (HVG, 1999. december 18.). Putyin miniszterelnök - aki az egyik legesélyesebb a júniusi elnökválasztáson - a közelmúltban maga is kiállt a Medvegy mellett, amikor kijelentette: állampolgárként a Medvegyre szavazna.

Borisz JelcinA választásokat kíméletlen médiakampány előzte meg, amelyet legfőképp a durva hangnem jellemzett. Borisz Jelcin és szűk környezete valamint a Szülőföldünk - Egész Oroszország (OVR) küzdelme a kampány minden más résztvevőjét háttérbe szorította - írta a HVG. A Jelcinhez és környezetéhez közel álló két állami tévécsatorna - az RTR és az ORT - az OVR anyagi és szervezeti bázisát adó, annak listáján Primakov mögött a második helyen szereplő Jurij Luzskov moszkvai polgármester állítólagos viselt dolgait leplezte le, míg az OVR-t támogató TVC és NTV elsősorban a Kreml körüli korrupcióval és Jelcin betegségével volt elfoglalva.

A HVG által idézett november végi közvélemény-kutatások szerint a megkérdezettek 18-25 százaléka a kommunistákra (Zjuganov), 14-18 százaléka a Medvegyre (Szergej Sojgu), 10-12 százaléka a Szülőföldünk - Egész Oroszország blokkra (Primakov és Luzskov), míg 8-9 százaléka a Jablokora (Javlinszkij) szavazott volna.

A legnevesebb indulók az orosz választáson

A vasárnapi orosz duma-választásokat csaknem 1100 külföldi - a világ 52 országából, 72 nemzetközi szervezettől érkező - megfigyelő kíséri majd figyelemmel, emellett az orosz pártok (26 tömörülés szerepel az országos pártlistán) több mint félmillió megfigyelőjének is lehetősége lesz a több mint százezer szavazóhelyiség ellenőrzésére. A vasárnapi szavazás rendjére csaknem 150 ezer rendőr felügyel. A választások költségkerete közel 50 millió dollár; a pártok és a jelöltek 700 millió dollárt költöttek a kampányra. Magyarországot az EBESZ küldöttségén belül három, míg a kétoldalú kapcsolatok alapján két megfigyelő képviseli.

Az előrejelzések szerint a csaknem százhét millió szavazópolgár 65 százaléka járul majd az urnákhoz. A szavazás már két héttel ezelőtt megkezdődött azok számára, akik december 19-én nem tudnak élni szavazójogukkal, így például a tengerjáró hajók személyzete, valamint az északi, ritkán lakott területek polgárai élhettek ezzel a jogukkal. Külföldön 850 ezer orosz állampolgár voksolhat vasárnap.

Az alsóházi választás közép-európai idő szerint már szombat este 21 órakor megkezdődik a távol-keleti körzetekben, és vasárnap 19 órakor fejeződik be, amikor a kalinyingrádi területen zárnak a szavazóhelyiségek. Az első, még felmérésekre alapuló eredmények vasárnap este várhatóak, míg az adatok számítógépes feldolgozását hétfő reggelre ígéri a választási bizottság. A hivatalos választási eredményeket december utolsó napjaiban hozzák nyilvánosságra.

A duma fő felaldatkörébe tartozik, hogy megerősítse vagy visszautasítsa az elnök miniszterelnök-jelöltjét, és neki kell elfogadnia a költségvetést, valamint az adótörvények módosításait. A felsőház, a Szövetségi Tanács tagjait nem választják.

[origo] összeállítás

Ajánló:

(angolul) Vagyonnyilatkozatok orosz csúcstartói A legnevesebb indulók az orosz választáson

Korábban:

(1999. december 18.)