Valószínűleg a Kreml-párti Egység nyerte meg az oroszországi választásokat<br/>

Vágólapra másolva!
A korábbi előrejelzések ellenére Oroszországban a Kreml-párti Egység nyert a vasárnapi választásokon. A közvélemény-kutatások korábban egyértelműen azt jelezték, hogy a kommunisták a biztos befutók. Igaz, a szavazatok teljes összeszámlálásával még változhat ez az eredmény, hisz a két párt között nagyon kicsi a különbség: a szavazatok 30 százalékának összeszámlálása alapján a Kreml-párti Egység a voksok 25,9 százalékát szerezte meg, míg a kommunisták 25,2 százalékát. A vasárnapi választás fontos előjelzés lehet a júniusi elnökválasztáson induló jelölteknek.
Vágólapra másolva!

Az orosz alsóház 450 tagú, a mandátumok felét pártlistán, felét pedig egyéni választókörzetben lehet megszerezni. A pártlistán a Kreml-párti Egység (Medvegy) vezet, igaz egyelőre csak a szavazatok 30 százalékát számolták össze. Az Egységet szorosan követik a kommunisták, akiket a közvéleménykutatók korábban biztos befutónak tartottak. Az Egység nagy ellenfele, a Jevgenyij Primakov vezette Szülőföldünk - Egész Oroszország messze elmaradt a várakozásoktól: a választások előtt még a második helyért harcolt, míg most a negyedik helyen áll. Eddig a szavazatok 8,06 százalékát szerezte meg. A harmadik helyen a Jobboldali Erők szövetsége (8,6) áll.

Az orosz alsóházi voksolást az egyéni választókörzetekben a független jelöltek nyerték: az előzetes adatok szerint a 224 mandátum közül 107 jut majd pártokhoz nem tartozó politikusoknak. A függetlenek után a kommunista egyéni jelöltek szerepeltek a legjobban, várhatóan 37 egyéni mandátummal gyarapítják majd pártjuk parlamenti frakcióját. Őket követi a Szülőföldünk - Egész Oroszország, amelynek jelöltjei 19 körzetben állnak az élen az előzetes adatok szerint. A Kreml-párti Egység valószínűleg csak nyolc egyéni mandátumhoz jut, a volt hatalompárt, az Otthonunk Oroszország hét képviselői helyhez - pártlistán nem jutnak be az alsóházba -, a Jobboldali Erők Szövetsége öthöz, a liberális Jabloko pedig háromhoz. A többi 38 mandátumon a maradék 20 párt osztozik.

Az alsóházi választás fontos előjelzés lehet a júniusi elnökválasztáson induló jelölteknek. Az eddigi eredmények Vlagyimir Putyin jelenlegi kormányfőnek kedveznek. Putyin, akit gyakran Borisz Jelcin legesélyesebb utódjának neveznek, a nyilvánosság előtt közölte: állampolgárként az Egységre szavazna. Sokan attól tartottak, hogy a
népszerű Putyin esélyeit ronthatja az Egység melletti kiállása, az eddigi eredmények azonban inkább azt mutatják, hogy az Egységnek tett jót Putyin kiállása. Az Egységet ellenfelei gyakran csak Berezovszkij blokkjaként emlegetik, mert annak létrejötte köztudomásúan a befolyásos üzletember- politikushoz és Jelcinhez, illetve a hozzá közel állókhoz kötődik.

A parlamenti választásokkal egyidőben választottak moszkvai polgármestert is. Itt elsöprő győzelmet aratott Jurij Luzskov. A politikus annak ellenére szerezte meg polgámesterként a szavazatok 70 százalékát, hogy szövetségese, a Szülőföldünk - Egész Oroszország vereséget szenvedett az alsóházi választásokon.

[origo] összeállítás

Ajánló:

(angolul) A legnevesebb indulók az orosz választáson