Az olasz képviselőház bizalmat szavazott D'Alemának <br/>

Vágólapra másolva!
Az olasz szenátus előző esti igenje után a képviselőház is bizalmat szavazott Massimo D'Alema új - második - balközép kormányának. A honatyák ebben a testületben 318:287 arányban, 18 tartózkodás mellett adták áldásukat az ország új végrehajtó testületének a működésére.
Vágólapra másolva!

A szavazással véget ért Itália második világháború utáni történelmének legrövidebb, mindössze négy napig tartó kormányválsága. Sokan tulajdonképpen rejtett kormányátalakításnak minősítik csupán ezt az eseményt. Annyi történt, hogy a korábbi koalícióból ezúttal kimaradtak a "háromlevelű Lóhere" elnevezésű pártszövetség tagjai (Francesco Cossiga volt államfő hívei, Giorgio La Malfa republikánusai és Enrico Boselli szocialistái), de bekerültek Romano Prodi volt miniszterelnök pártjának, a Demokratáknak a képviselői.

D'Alema a törvényhozó testület két háza előtt felvázolta azokat a témákat, amelyek kompromisszumos megoldásként, de mégis életbevágóan fontos feladatként jelennek majd meg kormányának teendői között. Ezek elsősorban a választási törvény jövendő módosításával kapcsolatosak, illetve a korábbi korrupciós bűnperekkel foglalkozó parlamenti bizottság felállítását érintik. Alapjában véve azonban az egész kormányválság inkább a belpolitikai erőviszonyok átrendezését szolgálta.

D'Alema szerint a változás megszilárdította saját hatalmi helyzetét is, amennyiben a mostani kabinet egy szélesebb alapokon nyugvó balközép pólus kialakítását jelzi. Ezt a mostani kormányt az Olajfa egykori pártszövetség felélesztésének tekintik, amely 1996-ban Romano Prodival az élén győzelemre vitte a balközép erőket a választásokon. Az ellenzék ugyanakkor "erkölcsi" bírálatot próbált megfogalmaznia "D'Alema-2" elnevezésű kormánnyal szemben.

Silvio Berlusconi, a jobbözép Forza Italia - és egyben a Polo elnevezésű jobbközép pártszövetség - vezetője az elmúlt napokban kifejtette: D'Alema "törvénytelenül" tartja kezében a végrehajtó hatalmat, hiszen koalíciója nem tükrözi a lakosságnak az 1996-ban kifejezésre juttatott akaratát (nevezetesen, hogy Romano Prodi kormányának tavalyi, parlamenten belüli bukása után D'Alema a politikai erők egészen másfajta keverékét hozta létre, holott a választók a Prodi nevével fémjelzett szövetségre adták eredetileg voksukat). Berlusconi szerint ez a kormány a "folyosók homályában lezajlott egyezkedések" szülötte. Emlékeztetett arra, hogy ebben a koalícióban több politikus más pártok padsoraiból ült át jelenlegi helyére, becsapva ezzel azokat, akik az urnáknál az adott képviselőkbe helyezték bizalmukat.

D'Alemának mindenesetre sikerült az eredeti terve, amely szerint még karácsony előtt összehozza új csapatát. Már péntek délután Betlehembe utazik Jasszer Arafat palesztin vezető meghívására, majd Jeruzsálemben Ehud Barak izraeli miniszterelnökkel is találkozik.

(MTI)

Korábban:

(1999. december 23.)