Putyin hivatalosan is vállalta az elnökjelöltséget, Gorbacsov nem<br/>

Vágólapra másolva!
Vlagyimir Putyin ügyvezető orosz államfő csütörtökön hivatalosan is vállalta az elnökjelöltséget, igent mondva az előző nap Moszkvában, számos kormányzó részvételével megtartott jelölőgyűlés felkérésére. Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök viszont a híresztelésekkel ellentétben nem indul a választásokon.
Vágólapra másolva!

Putyin a szentpétervári egyetemen nyilatkozva erősítette meg, hogy indul a március 26-ra - Borisz Jelcin elnök december 31-i lemondása nyomán - előrehozott elnökválasztásokon. E döntés egyelőre csak formai célokat szolgál, ugyanis az országos választási bizottság pénteken kezdi meg a választógyűlések bejegyzését, és csak ezt követően kezdődhet meg a jelöltséghez szükséges félmillió aláírás összegyűjtése. A jelölteknek - számuk immár kilencre nőtt - erre február 13-ig van idejük.

Az ügyvezető orosz elnök, kormányfő szentpétervári nyilatkozatában reményét fejezte ki, hogy az elnökválasztási kampány "tiszta, a mocskos választási praktikáktól mentes lesz", és az orosz társadalom konszolidációját, nem pedig széthúzását segíti elő. (A decemberi dumaválasztásokat megelőző kampány még az oroszországi gyakorlathoz képest is túlságosan szennyes volt az értékelések szerint.)

Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök csütörtökön viszont azt közölte, hogy nem indul a mostani elnökválasztáson, és más választásokon sem, hanem idejét és energiáját az orosz szociáldemokrata párt szervezésének szenteli. A párt március közepén tartja alakuló kongresszusát. Gorbacsov tehetséges, nagy tudású, határozott vezetőnek minősítette Putyint. Megjegyezte viszont, hogy az ügyvezető elnök még nem rendelkezik elegendő tapasztalattal.

Jurij Szkuratov orosz főügyész - akit még Jelcin elnök függesztett fel állásából tavaly tavasszal, de a felsőház háromszor is elvetette felmentését - a Szevodnya című napilap csütörtöki számában élesen bírálta Putyint, amiért alkotmányellenes rendeletével százszázalékos mentelmet adott a leköszönt elnöknek és családtagjainak. Szkuratov szerint a Kreml - amely változatlanul a korrupció melegágya - gyakorlatilag szétverte a főügyészséget, és leállíttatta a magas rangú hivatalnokok visszaéléseinek vizsgálatát. "Putyin változatlanul kapcsolatban van a korrupt hivatalnokokkal, azok továbbra is a Kremlben ülnek, köztük Volosin (az elnöki hivatal vezetője) és mások" - nyilatkozta az orosz főügyész.

(MTI)

Korábban:

(2000. január 10.)