A brit illetékesek nem akarják nyilvánosságra hozni Pinochet orvosi jelentését<br/>

Vágólapra másolva!
Jack Straw belügyminiszter az orvosi titoktartásra hivatkozva nem hozza nyivánosságra Pinochet volt chilei diktátor orvosi vizsgálatának eredményeit. A Brit Orvosi Kamara etikai bizottsága szerint igazságszolgáltatási ügyben az orvosi vizsgálatok eredménye nem titkosítható.
Vágólapra másolva!

Jack Straw belügyminiszter pénteken megerősítette, hogy nem áll szándékában nyilvánosságra hozni az orvosi jelentést Augusto Pinochet egészségi állapotáról. Straw elmondta: a chilei szenátornak valamennyi beteghez hasonlóan joga van az orvosi titoktartásra, hogy egészségi állapotát csak a leginkább érintett, jelen esetben a brit belügyminisztérium illetékesei ismerjék.

Jack Straw azután nyilatkozott, hogy a Brit Orvosi Kamara etikai bizottsága a The Times napilapba írt nyílt levélben bírálta őt, mert nem tette közzé a volt chilei államfő állapotát felmérő brit orvosi vizsgálatok eredményét. A belügyminiszter erre hivatkozva állította le a Pinochettel szembeni kiadatási eljárást.

Michael Wilks, a Brit Orvosi Kamara etikai bizottságának elnöke levelében arra hivatkozott, hogy az orvosi és jogi precedensek mi mutatják: igazságszolgáltatási ügyben az orvosi vizsgálatok eredménye nem titkosítható, a bíróság elé kell tárni azt. Wilks szerint a brit belügyminiszternek nincs oka arra, hogy meghajoljon a betegek jogaira hivatkozó chilei tábornok nyomása előtt, mivel a Pinochetet vizsgáló orvosok szakértői minőségben adtak véleményt, és így nem csak a betegnek tartoznak felelősséggel, hanem azon szervezeteknek is, amelyek kérték a vizsgálatokat. Ez esetben bármelyik brit bírónak jogában állhat elrendelni, hogy a jelentést valamennyi érintett fél, köztük a tábornok kiadatását kérő Spanyolország, Franciaország, Svájc, Belgium és a chilei katonai junta áldozatai nevében fellépő emberi jogi csoportok, tudomására hozzák.

A független orvosetikai szakértő véleménye nagy muníciót adhat Baltasar Garzón spanyol vizsgálóbíró, az emberi jogvédő csoportok és mindenki kezébe, aki a volt chilei elnök-diktátor felelősségre vonását sürgeti és, akik valamennyien nyomást gyakorolnak a brit belügyminiszterre, hogy megismerhessék a tábornok egészségi állapotát, még mielőtt Jack Straw végleg meghozná döntését a kiadatási eljárás leállításáról. Straw ugyan visszautasítja követelésüket, de az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet már jelezte, kész bíróság előtt kérni az orvosi jelentés nyilvánosságra hozatalát.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. január 19.)