Ausztria még egy ideig új kormány nélkül marad<br/>

Vágólapra másolva!
A kormányalakítás körüli pénteki teljes zűrzavar után Ausztriában a szombati lapok a nyilatkozat-háborút adják vissza, s szinte egybehangzóan Thomas Klestil államfő szerepét kérdőjelezik meg. A jelek arra utalnak, hogy Ausztria még jó ideig új kormány nélkül marad.
Vágólapra másolva!

A szombati napon annyi teljesen világossá vált: Viktor Klima kancellár már nem kíván egy párttal sem koalícióra lépni, de még azt is kizárja, hogy a jövendő kisebbségi kormányának nyújtandó parlamenti támogatásról megállapodjon valamely párttal, amint azt a háború óta eddigi első kisebbségi kormány vezetője, Bruno Kreisky tette 1970-ben.

Klima azt reméli, hogy az egyes előterjesztésekhez tud majd alkalmanként megfelelő támogatást verbuválni. Wolfgang Schüssel, az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke a Die Presse című konzervatív lapban bejelentette: tárgyalást kezd Jörg Haider Osztrák Szabadságpártjával (FPÖ). A tárgyalások eredményével aztán Klestil államfőt szándékoznak konfrontálni, hiszen az ÖVP és az FPÖ szintén megbízható többséget alkothat közösen.

Jörg Haider pénteken, még mielőtt egyértelművé vált, hogy Klima kisebbségi kormányt akar alakítani, meglepő módon hevesen ellenezte az előrehozott választásokat, akárcsak a kisebbségi kormány lehetőségét is. Úgy nyilatkozott, hogy pártja az első adandó alkalommal bizalmatlansági indítványt nyújt be a kisebbségi kormány ellen.

A sajtó Klestil elnök ellen fordult szombaton. A Tiroler Tageszeitung például azt írta: Ausztriában a közvetlenül választott elnök különleges felhatalmazásokkal bír, amelyek, ha valaki teljes mértékben kimeríti azokat, a parlamenti demokrácia ellen hatnak. Ezért eddig egyetlen államfő sem tette ezt meg.

A Die Presse című konzervatív lap kicsinyes bosszút sejt az ÖVP soraiból származó Klestil eljárása mögött. Klestil nem szenvedheti Wolfgang Schüssel pártelnököt, mert nem eléggé szervilis, és most üt vissza amiért az ÖVP nem állt mellé, mikor megnyírbálták elnöki jogait. Az elnök egyetlen politikai szerepe a szövetségi kancellár kijelölése, és most él ezzel a jogkörével. Bosszúja az ÖVP-nek szól, de Ausztriát sújtja - írta a Die Presse.

A Kurier című bulvárlap szerint a kisebbségi kormány kudarca előre látható, de előrehozott választásokon a szabadságpárt győzne. Ennél egyszerűbb lenne eleve az ÖVP-FPÖ-koalíciónak esélyt adni.

Hans Dichand, a Neue Kronen Zeitung című, közel milliós példányszámú bulvárlap rendkívül befolyásos kiadója viszont szokásos álnevén azt írta lapjában: aki megbuktatja a kisebbségi kormányt, annak majd meg kell ezért fizetni, de részletekre nem tért ki.

A Die Presse hasábjain az alkotmányjogászok immár azt vitatják, tényleg olyan szélesek-e az elnök jogkörei. Egyik érvük, hogy az alkotmány ugyan szabad kezet ad, de döntéseit tárgyszerűen meg kell tudni indokolnia az elnöknek, ezért a második legerősebb párt (Haider) önkényes kizárása törvénysértő. A politológusok szerint mind az Osztrák Szociáldemokrata Pártnak (SPÖ), mind az Osztrák Néppártnak (ÖVP) árt, ami történt, de a nyilatkozók úgy ítélik meg, hogy a választók főleg az ÖVP-ben látják majd a vétkest.

A számtalan politikusi és szakértői nyilatkozat közepette egy világos: Ausztria még egy ideig új kormány nélkül marad. Klima pénteken úgy nyilatkozott, hogy független szakértők bevonásával alakítandó kisebbségi kormánya várhatóan néhány héten belül alakul meg. Ha viszont előrehozott választásokat kell kiírni, akkor erre a procedúra előírásai miatt alighanem csak húsvét után kerülhet sor.

(MTI)

Ajánló:

(németül)

Korábban:

(2000. január 21.)